Barbora Špániková
(členka súboru od roku 2007)

 Spanikova

Inscenácie a postavy

Charleyho teta AMY SPETTIGUOVÁ
Arzenik a staré dámy ELENA HARPEROVÁ
Celebrity s.r.o. JANA
Divadlo v kocke NORA
Skrotenie zlej ženy BIANCA, BAPTISTOVA MLADŠIA DCÉRA
Na konci... MILKA, PAVÚKOVÁ, MELIČKOVÁ
Prekliaty básnik DENISA
Svet (podľa) Urbana BARBORA
Lekárske tajomstvo ZDRAVOTNÁ SESTRA
Poplach v hoteli Westminster 2 JANE WORTHINGTONOVÁ
Čertice ORSETTA
Hľadá sa Mikuláš!

ŠKRIATOK 1, AUSTRÁLSKE DIEVČATKO,
EURÓPSKE DIEVČATKO

 

Barbora Špániková je absolventka Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici, kde dokončila aj doktorandské štúdium ako historicky prvá doktorandka. Herecké skúsenosti získavala už počas štúdia v Bábkovom divadle na rázcestí a v Mestskom divadle Žilina. Je talentovanou recitátorkou, skúsenou moderátorkou, má vzťah k detskému divákovi, venuje sa pedagogike a vzdelávaniu. Členkou umeleckého súboru DJGT je od septembra 2007.

Barbora Špániková každej postave vdýchne kúsok ľudskosti a priblíži ju tak divákom. Či už ide o komediálne alebo dramatické postavy a hry súčasné či historické. Medzi jej komediálne ladené postavy sa zaradila ORSETTA v hre Čertice, sekretárka JANE v hre Poplach v hoteli Westminster 2, empatická JANA v komédii Celebrity či cielene naivná ELENKA v čiernej komédii Arzenik a staré dámy. Diváci ju tiež mohli vidieť ako BIANCU v Skrotení zlej ženy a svojráznu JASKYNIARKU NORU v hre Divadlo v kocke. Poetickú postavu hľadajúcej BARBORY zosobňuje v autorskej hre Svet (podľa) Urbana.

Citlivo stvárnila ZUZKU v Tajovského jednoaktovke V službe (Inotaje), za čo získala v roku 2009 Prémiu Literárneho fondu. V roku 2015 získala Prémiu Literárneho fondu za autenticky stvárnenú postavu JANY v hre CELEBRITY s.r.o. V rokoch 2013, 2014, 2015, 2016 sa štyrikrát po sebe stala držiteľkou diváckej ceny MOTÝĽ pre najpopulárnejšiu herečku DJGT.