Milo Urban: BETA, KDE SI?

Silná dráma antických rozmerov v prostredí slovenskej dediny.

 

 

Dramaturgia Ján Chalupka
Scéna Vladimír Suchánek
Kostýmy Helena Bezáková
Hudba Pavol Janíček
Réžia Matúš Oľha
   
PREMIÉRA    

dňa 27.septetember 2017

OSOBY A OBSADENIE:  
   
   
Hra slovenského klasika Mila Urbana zachytáva život na dedine a jeho navonok drobné konflikty, ktoré prerastajú do univerzálnej morálnej dilemy antických rozmerov. V autentickom slovenskom ľudovom prostredí sa rozvíja tragédia dievčiny Bety, ktorá sa opovážila vzdorovať nalinkovanému osudu. Mladá hrdinka po návrate z mesta do rodnej dediny odmieta žiť konvenčne a je tak vystavená predsudkom podozrievavých susedov, príbuzných i vlastných rodičov. Plasticky stvárnené postavy hry podávajú svedectvo o hlbinách a zákutiach ľudskej duše.
 
V rámci cielených dramaturgických návratov k slovenskej klasike ponúka DJGT možnosť spoznať dramatickú tvorbu Mila Urbana, ktorá je popri jeho románoch a poviedkach takmer neznáma. Milo Urban (1904 – 1982) je slovenský prozaik, prekladateľ, novinár, jeden z najvýznamnejších reprezentantov modernej slovenskej literatúry 20. storočia, tvorca románu Živý bič a poviedky Za vyšným mlynom, ktorá je predlohou opery Krútňava.
Milo Urban vo svojom diele neprichádza s prvoplánovým mravným ponaučením a odsúdením, ale s úsilím preniknúť do súhry síl v človeku – do jeho myšlienok, i do síl mimo neho, ktoré dovedna ovládajú jeho osud. Tieto motívy sú dominantné aj v divadelnej hre Beta, kde si? Hra ponúka množstvo nevšedných charakterov, predovšetkým prototyp rebelujúcej hrdinky, ktorá má svoje jedinečné miesto v kontexte ženských postáv slovenskej dramatiky.
 
Inscenácia s aktuálnou medzigeneračnou tematikou a výrazným mravným posolstvom je pútavým titulom pre dnešného diváka ako i pre študentov, keďže Milo Urban má svoje pevné miesto v učebných osnovách. Režisér Matúš Oľha má bohaté skúsenosti s citlivým prezentovaním klasiky na divadelných scénach u nás i v zahraničí. Výtvarnú podobu vtisnú inscenácii popredné slovenské osobnosti, výtvarníčka Helena Bezáková a scénograf Vladimír Suchánek. Premiéra sa uskutoční v stredu 27. septembra 2017.