Milo Urban: BETA, KDE SI?

Silná dráma antických rozmerov v prostredí slovenskej dediny.

plagat Beta

 

Dramaturgia Ján Chalupka
Scéna Vladimír Suchánek
Kostýmy Helena Bezáková
Hudba Pavol Janíček
Réžia Matúš Oľha
   
PREMIÉRA    

dňa 27.septetember 2017

   
Z verejných zdrojov podporil
Fond na podporu umenia
logo F P U
   
   
   
OSOBY A OBSADENIE:  
Beta
Katarína Rozkošová
Ondrej Brtáň Marek Rozkoš
Uľa, jeho žena Lucia Letková
Hana Horecká, Brtáňova sestra Dominika Výrostek Misárová/Jana Pilzová
Šimčíčka, švagriná Brtáňovcov Dana Karolová
Turoň, Brtáňov kmotor Richard Sanitra
Katra, jeho dcéra, Betina priateľka Veronika Slamková
Košľavá, dedinská mesalina Mária Olejníková a. h.
Taraj, dedinský seladon Ján Marcinek
Čobejka, sedliačka Svetlana Sarvašová
Richtár Michal Ďuriš
Žandár Ondřej Daniš
Farár Jozef Kubánek a.h.
Lekár Daniel Výrostek
Zvedavec I Pavol Olešňan, posl. AU BB
Zvedavec II David Szöke, posl. AU BB
 Kostolník Jano Rastislav Kohút
   
   
Hra slovenského klasika Mila Urbana zachytáva život na dedine a jeho navonok drobné konflikty, ktoré prerastajú do univerzálnej morálnej dilemy antických rozmerov. V autentickom slovenskom ľudovom prostredí sa rozvíja tragédia dievčiny Bety, ktorá sa opovážila vzdorovať nalinkovanému osudu. Mladá hrdinka po návrate z mesta do rodnej dediny odmieta žiť konvenčne a je tak vystavená predsudkom podozrievavých susedov, príbuzných i vlastných rodičov. Plasticky stvárnené postavy hry podávajú svedectvo o hlbinách a zákutiach ľudskej duše.
 
V rámci cielených dramaturgických návratov k slovenskej klasike ponúka DJGT možnosť spoznať dramatickú tvorbu Mila Urbana, ktorá je popri jeho románoch a poviedkach takmer neznáma. Milo Urban (1904 – 1982) je slovenský prozaik, prekladateľ, novinár, jeden z najvýznamnejších reprezentantov modernej slovenskej literatúry 20. storočia, tvorca románu Živý bič a poviedky Za vyšným mlynom, ktorá je predlohou opery Krútňava.
Milo Urban vo svojom diele neprichádza s prvoplánovým mravným ponaučením a odsúdením, ale s úsilím preniknúť do súhry síl v človeku – do jeho myšlienok, i do síl mimo neho, ktoré dovedna ovládajú jeho osud. Tieto motívy sú dominantné aj v divadelnej hre Beta, kde si? Hra ponúka množstvo nevšedných charakterov, predovšetkým prototyp rebelujúcej hrdinky, ktorá má svoje jedinečné miesto v kontexte ženských postáv slovenskej dramatiky.
 
Inscenácia s aktuálnou medzigeneračnou tematikou a výrazným mravným posolstvom je pútavým titulom pre dnešného diváka ako i pre študentov, keďže Milo Urban má svoje pevné miesto v učebných osnovách. Režisér Matúš Oľha má bohaté skúsenosti s citlivým prezentovaním klasiky na divadelných scénach u nás i v zahraničí. Výtvarnú podobu vtisnú inscenácii popredné slovenské osobnosti, výtvarníčka Helena Bezáková a scénograf Vladimír Suchánek. 
 
Javiskové debatenie – Beta, kde si? (zdroj TV Hronka, 21.9.2017)

 

foto plagát, foto: Peter Zbončák
grafický návrh plagátu: Bc. Martina Clancy