Anne Habecková-Adamecková: TEN OKAMIH PATRIL MNE

Príbeh lásky dvoch mimoriadnych osobností: dramatika, spisovateľa A. P. Čechova a
poprednej herečky moskovského divadla Oľgy Knipperovej.

 

 ten okamih plagat web

Preklad Viera Loll-Turzová
Dramaturgia Ján Chalupka
Scéna a kostýmy
Dušan Krnáč
Réžia Kamil Žiška
   
PREMIÉRA 23. októbra 2015 v Štúdiu DJGT
   
   
OSOBY A OBSADENIE:  
 Anton Pavlovič Čechov
 Štefan Šafárik
 Oľga Leonardovna Knipperová  Anita Krepčárová-Šafáriková, a.h.
   
V hre TEN OKAMIH PATRIL MNE je citlivo zaznamenaný príbeh dvoch výnimočných osobností: lekára, spisovateľa, významného dramatika Antona Pavloviča Čechova a poprednej herečky legendárneho moskovského divadla MCHAT Oľgy Leonardovnej Knipperovej. Chorľavejúci Anton Pavlovič sa liečil, písal svoje slávne hry a listy na Kryme, jeho neskoršia manželka Oľga v nich stvárňovala hlavné postavy a písala mu o osude inscenácií a udalostiach v Moskve. Úctyhodnú vzdialenosť 1500 kilometrov vytrvalo prekonávali stovky ich listov. V nich sú autenticky zachytené nie iba zaujímavé fakty, ale i napätie z odlúčenia a hrejivé pocity vyplývajúce zo vzácnych spoločných okamihov.
 
Autorka Anne Habecková - Adamecková vychádzala zo zachovanej bohatej korešpondencie, kde vedľa seba stoja duchaplné súboje myšlienok, ale i navonok banálne veci a každodenné problémy. Okrem krásnych a ojedinelých vyznaní lásky sú súčasťou týchto partnerských dialógov na diaľku i nadčasové pohľady na umenie a zaujímavé výpovede o vzniku hier Čajka, Ujo Váňa, Tri sestry, Višňový sad, ktoré patria medzi klenoty dramatickej tvorby vôbec. Divadlo JGT uvádza hru pri príležitosti životného jubilea Anity Krepčárovej - Šafárikovej, ktorá stvárňuje O. L. Knipperovú a A.P. Čechova zosobňuje práve jej manžel Štefan Šafárik.
 
Režiséra a autora scénickej hudby Kamila Žišku pozná slovenská divadelná verejnosť ako inscenátora autentických príbehov s výrazným estetickým cítením a etickým presahom. Návštevníkom nášho divadla je povedomý poetickým režijným rukopisom inscenácie o živote J. G. Tajovského Na konci... Komorný prostredie štúdia DJGT umocňuje výpoveď a intímne ovzdušie divadelnej hry, v ktorej zaznie i veta: „Bozkávam Tvoje oči, aby ich nik neľúbil“.
 
Inscenácia je určená divadelným fajnšmekrom, študentom a všetkým záujemcom o pútavý a lyrický príbeh týchto známych osobností.
 
 
Dĺžka predstavenia 60 min bez prestávky
Odporúčame od 15 rokov

foto: Ľubo Vojtek