Ondřej Daniš

Ondřej Daniš

člen súboru v rokoch 2005 - 2009 a od roku 2014

Ondřej Daniš je absolvent herectva bratislavskej VŠMU a Zvolenčan. Jeho ročníkovými pedagógmi boli Vladimír Strnisko, Božidara Turzonovová a František Kovár. V rokoch 2005 – 2009 bol členom umeleckého súboru DJGT, následne tu bol stálym hosťom a od roku 2014 je opäť členom súboru. Diváci vnímajú jeho živelnú energiu, charizmu a osobitú interpretáciu postáv. Je výrazný ako herec aj ako hudobník. V DJGT je podpísaný pod hudobnými aranžmánmi v inscenácii Svet (podľa) Urbana a tvorí súčasť kapiel v inscenáciách Charleyho teta, Škola základ života, Čertice a Mandragora. Známy je tiež z viacerých televíznych seriálov.

Jeho debutom v zvolenskom divadle sa stala postava sebavedomého herca HARRYHO v komédii z divadelného zákulisia Divadelná komédia. Každej svojej postave prepožičal svojský interpretačný pohľad. Diváci ho môžu vidieť v štúdiových inscenáciách Svet (podľa) Urbana ako charizmatického ONDRA, v inscenácii Sliepka ako rázovitého VASJU a v Mandragore ako lišiackeho dohadzovača LIGURIA. Výraznú, o princípy humanizmu sa opierajúcu postavu židovského otca OTTA FRANKA vytvoril v inscenácii Denník Anny Frankovej. Empatickú postavu učiteľa MUDRONČÍKA vykreslil inscenácii Škola základ života. Výrazné rysy zas vložil postave ješitného PETRA TATIKOVIĆA v čiernej komédii Drexlerovci. Na Zámockých hrách zvolenských 2018 sa predstavil ako NIKOLA ŠUHAJ, ústredná postava muzikálu Balada pre banditu. Cez postavu vojenského zbeha, rebela a banditu Daniš sugestívne i citlivo prepája dva odlišné svety i protikladné roviny Šuhajovho vnútra.

Ondřej Daniš v roku 2007 získal Cenu za herecký výkon na Medzinárodnom festivale detských divadiel Banja Luka (Bosna a Hercegovina) za stvárnenie BAČU JANA KRÁĽOVIČA v rozprávke Dlhý, Široký a Bystrozraký. V roku 2013 získal Prémiu Literárneho fondu za postavu COLINA v muzikáli Prekliaty básnik a v roku 2016 Prémiu Literárneho fondu za postavu MARKA v inscenácii Zajatec vlastného príbehu. V roku 2018 získal Cenu Literárneho fondu za postavu NIKOLU ŠUHAJA v inscenácii Balada pre banditu. V roku 2019 získal divácku Cenu Motýľ pre Najpopulárnejšieho herca DJGT za 70. sezónu.


Inscenácie
Postavy
REVÍZOR SUDCA Ľapkin-Ťapkin 
ČEPIEC IĽKIN OTEC, REŽISÉR
POLNOČNÁ OMŠA MARIÁN
TICHÁ NOC, TMAVÁ NOC FRANTIŠEK ZVARÍK
MANDRAGORA LIGURIO
ČERTICE TITA-NANE
BALADA PRE BANDITU NIKOLA ŠUHAJ
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA MUDRONČÍK (chemia a fyzika)
SMELÝ ZAJKO Krtko, Zbojník 3, Zajko Realista
DENNÍK ANNY FRANKOVEJ OTO FRANK
CHARLEYHO TETA člen kapely
SLIEPKA VASJA
SVET (PODĽA) URBANA ONDRO