Milo Urban: BETA, KDE SI?
Silná dráma antických rozmerov v prostredí slovenskej dediny

Hra slovenského klasika Mila Urbana zachytáva život na dedine a jeho navonok drobné konflikty, ktoré prerastajú do univerzálnej morálnej dilemy antických rozmerov. V autentickom slovenskom ľudovom prostredí sa rozvíja tragédia dievčiny Bety, ktorá sa opovážila vzdorovať nalinkovanému osudu. Mladá rebelka po návrate z mesta do rodnej dediny odmieta žiť konvenčne a je tak vystavená predsudkom podozrievavých susedov, príbuzných i vlastných rodičov. Plasticky stvárnené postavy hry podávajú svedectvo o hlbinách a zákutiach ľudskej duše

V rámci cielených dramaturgických návratov k slovenskej klasike ponúka DJGT možnosť spoznať dramatickú tvorbu Mila Urbana, ktorá je popri jeho románoch a poviedkach takmer neznáma. Milo Urban (1904 – 1982) je slovenský prozaik, prekladateľ, novinár, jeden z najvýznamnejších reprezentantov modernej slovenskej literatúry 20. storočia, tvorca románu Živý bič a poviedky Za vyšným mlynom, ktorá je predlohou opery Krútňava.

Milo Urban vo svojom diele neprichádza s prvoplánovým mravným ponaučením a odsúdením, ale s úsilím preniknúť do súhry síl v človeku – do jeho myšlienok, i do síl mimo neho, ktoré dovedna ovládajú jeho osud. Tieto motívy sú dominantné aj v divadelnej hre Beta, kde si? Hra ponúka množstvo nevšedných charakterov, predovšetkým prototyp rebelujúcej hrdinky, ktorá má svoje jedinečné miesto v kontexte ženských postáv slovenskej dramatiky.

Režisér Matúš Oľha má bohaté skúsenosti s citlivým prezentovaním klasiky na divadelných scénach u nás i v zahraničí. Výtvarnú podobu vtisli inscenácii popredné slovenské osobnosti, výtvarníčka Helena Bezáková a scénograf Vladimír Suchánek. Inscenácia s aktuálnou medzigeneračnou tematikou a výrazným mravným posolstvom je pútavým titulom pre dnešného diváka ako i pre študentov, keďže Milo Urban má svoje pevné miesto v učebných osnovách.
.

PREMIÉRA: 27.09.2017
Dĺžka predstavenia: 90 min bez prestávky
Odporúčame od 15 rokov
Foto: Peter Zbončák
Grafický návrh  plagátu: Martina Clancy

OSOBY A OBSADENIE

Ondrej Brtáň Marek Rozkoš
Uľa, jeho žena Lucia Letková
Beta, ich dcéra Katarína Čudejková
Hana Horecká, Brtáňova sestra Jana Pilzová
Šimčíčka, švagriná Brtáňovcov Dana Karolová
Turoň, Brtáňov kmotor Richard Sanitra
Katra, jeho dcéra, Betina priateľka Veronika Čépeová a. h.
Košľavá, dedinská mesalina Mária Olejníková a. h.
Taraj, dedinský seladon Ján Marcinek
Čobejka, sedliačka Svetlana Sarvašová
Richtár Michal Ďuriš
Žandár Ondřej Daniš
Farár Jozef Kubánek a.h.
Lekár Daniel Výrostek
Kostolník Jano Rastislav Kohút
Zvedavec I Pavol Olešňan, posl. AU BB
Zvedavec II Juraj Smutný

INSCENAČNÝ TÍM

Réžia Matúš Oľha
Dramaturgia Ján Chalupka
Scéna Vladinír Suchánek
Kostýmy Helena Bezáková
Hudba Pavol Janíček
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia