Anna Franková: DENNÍK ANNY FRANKOVEJ

Unikátny príbeh dospievajúcej Anny prenesený zo stránok denníka na divadelnú scénu.

Denník Anny Frankovej sa veľmi rýchlo zaradil medzi najpútavejšie diela na tému holokaustu a druhej svetovej vojny. K nadčasovosti prispel výrazne aj fakt, že nejde o literárnu fikciu, ale o autentický, zázrakom zachovaný denník. Originálna nová dramatizácia Júlie Rázusovej tlmočí citlivý i humorný jazyk denníkových zápiskov do sviežeho javiskového diela blízkeho i dnešnej dobe.

Anna Franková mala trinásť rokov, keď si začala zapisovať svoje každodenné sny, túžby a tajomstvá. Sú podobné ako u dievčat na celom svete – Anna rozmýšľa o svojej povahe, o tom, čo ju núti viesť hádky s matkou, prečo ju stále porovnávajú so staršou sestrou, o dôvere k otcovi, o hlbokých očiach filmových hviezd aj o tom, ako môže chutiť prvý bozk. Len mimochodom spomína hlad, prísny denný režim, ostreľovanie, represie a zákony „Tretej ríše“. Anna si totiž píše denník počas druhej svetovej vojny a hoci sa necíti byť iná ako rovesníčky, s ktorými vyrastala, jej pôvod ju odsudzuje ako menejcennú.

V rokoch 1942 – 1944 nevyšla Anna ani raz z úkrytu, ktorý dvom židovským rodinám poskytli holandskí priatelia. Vo svojom denníku sa však vznáša na krídlach fantázie a v každej situácii vie nájsť krásu života. Jej denníkové zápisky náhle končia a my sa až z historických materiálov dozvedáme o jej konci v koncentračnom tábore. Anna Franková sa stala univerzálnym zosobnením obdivuhodnej sily mladého dievčaťa.

Divadelné stvárnenie v novej dramatizácii režisérky Júlie Rázusovej ponúka koncentrovanú umeleckú metaforu. Príbeh vzbudzuje mnohé filozofické otázky a témy na zamyslenie; akí by sme boli my v hraničných situáciách či ako by sa mohol vyvíjať život hrdinky v paralelnej realite. Silná výpoveď sa s ľahkosťou strieda s fantáziou, humorom i scénickými prekvapeniami.

Inscenácia je určená pre všetky generácie, zvlášť ju však odporúčame pre študentov a rovesníkov Anny Frankovej, pričom je možná aj diskusia s tvorcami po skončení predstavenia.

Inscenácia Denník Anny Frankovej získala v roku 2017 nomináciu na Divadelné ocenenia sezóny DOSKY. V kategórii Najlepšia réžia sezóny bola nominovaná jej režisérka Júlia Rázusová.

plagat_dennikAF
PREMIÉRA: 14. 10. 2016
Dĺžka predstavenia : 90 min bez prestávky
Odporúčame od 14 rokov
V predstavení sa fajčí
Foto: René Miko

OSOBY A OBSADENIE

Anna Franková Dominika Výrostek Misárová /
Katarína Rozkošová
Margot Franková, sestra Katarína Rozkošová/
Veronika Slamková
Oto Frank, otec Ondřej Daniš
Edita Franková, mama Dana Karolová
Peter van Daan Marek Rozkoš
Herman van Daan, otec Richard Sanitra
Petronela van Daanová, mama Jana Pilzová
Albert Dussel Ján Marcinek

INSCENAČNÝ TÍM

Réžia a dramatizácia Júlia Rázusová
Dramaturgia Uršuľa Ferenčuková
Scéna a kostýmy Diana Strauszová
Scénická hudba Lucia Chuťková

MÉDIA

Javiskové debatenie – Denník Anny Frankovej (zdroj TV Hronka, 20.8.2016)

Divadelné tipy z Rána na eFeMku (06.03.2017, rádio FM)
Inscenáciu Denník Anny Frankovej v réžii Júlie Rázusovej uvádza Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Hodnotí Miro Zwiefelhofer.
DENNÍK ANNY FRANKOVEJ klikom spustíte
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia