Dorota Maslowska: DVAJA ÚBOHÍ RUMUNI HOVORIACI PO POĽSKY

Divoká jazda pustatinou duše a smiech cez slzy v nekonečných výmoľoch dnešného sveta

Originálna poľská autorka provokuje odhaľovaním pokrytectva a sebaklamov, ktorými sa v dnešnom svete maskujeme. Pri pomenúvaní lží a klamstiev dnešného sveta si neberie servítku pred ústa. Je razantnou kritičkou diania v konzervatívnom Poľsku aj všade tam, kde slobodu nahrádzajú dogmy. Je tiež dôslednou pozorovateľkou so zmyslom pre humor.

Ústrednú dvojicu hry spojí stretnutie na zvláštnom nočnom žúre. Zmätená Džina a neodbytný Parcha spoločne stopujú v naliehavej túžbe dostať sa niekam inde, niekam preč. V cudzích autách toho nahovoria o sebe veľa, ale nie je vôbec isté, či je aspoň slovko pravdivé. Nie je isté ani to, či sa prihovárajú druhým alebo či nahlas presviedčajú sami seba o svojej existencii. Ženie ich túžba nájsť miesto, v ktorom by ich život naskočil do normálu, ale nie sú si istí ani tým, čo je normálne a čo nie.

Títo stopári sú na smiech a zároveň sú dojímaví. Keď sú konfrontovaní so zástupcami navonok normálneho života, vznikajú situácie plné čierneho humoru a expresívnych pocitov. Vykorenení sa bez konca a začiatku presúvajú rozľahlou pustatinou a plazivá hmla pohlcuje ich výkriky. V niečom to pripomína mysteriózne obrazy súčasnej írskej drámy, psychedelické pohrávanie sa s realitou aj filozofické otázky o etike.

Štúdiovú inscenáciu pripravil renomovaný režisér a divadelný pedagóg, vojvodinský Slovák Ľuboslav Majera. V jeho umeleckej tvorbe často rezonujú kontrasty súčasného sveta a spolu s hercami a autorkou sa na túto cestu vydal znovu. Koronové zatvorenie divadiel prerušilo demaskovanie vrstiev tejto originálnej hry, ale pri opätovnom pokračovaní v skúšaní dostali mnohé témy ešte silnejší akcent.

plagat dvaja ubohi rumuni_web
PREMIÉRA: 04.09.2020
Dĺžka predstavenia: 80 minút bez prestávky
Odporúčame od 18 rokov
Inscenácia obsahuje expresívne výrazy.
Foto: Vanda Mesiariková
Grafická úprava plagátu: Peter Palik 

OSOBY A OBSADENIE

Džina Iveta Marcineková
Parcha Juraj Smutný
Šofér Richard Sanitra
Barmanka Lucia Letková
Žena Dana Karolová
Policajt, Vladimír, Dedko Marek Rozkoš

INSCENAČNÝ TÍM

Réžia a výprava Ľuboslav Majera
Preklad Bohdana Sprušanská
Dramaturgia Ján Chalupka
Scéna Peter Petrinec
Kostýmy Richard Sanitra
Scénická hudba Daniel Špiner

Inscenáciu finančne podporilo Občianske združenie KLUB PRIATEĽOV DJGT

„Copyright © by Dorota Maslowska, 2006 – 21 / by arrangement with Authors′ Syndicate Lit & Script Agency, first written and performed by TR Warszawa.“