Ján Kákoš: O TROCH KRÁSACH SVETA

Krásna klasická rozprávka o odvahe prináša dobrodružstvo, napätie, humor aj poučenie

Klasická slovenská rozprávka O TROCH KRÁSACH SVETA sa odohráva v rozprávkovom kráľovstve a hovorí o túžbe nájsť naplnenie svojich snov. Pútavo predstavuje Dobšinského dedičstvo, má klasickú výstavbu, zaujímavo vykreslené postavy, dobrodružné scény, humor a nadčasové posolstvo o hľadaní hodnôt života vrátane odvahy čeliť svojim strachom.

Rozprávka predstavuje príbeh mladého kráľa, ktorý celý život pátra po troch krásach sveta. Nájde si krásnu a skromnú mladú ženu, ale jej závistlivé sestry sa intrigami usilujú prekaziť ich šťastie a radosť.

Rozprávka je vhodná pre deti materských a základných škôl, ako i pre celé rodiny. Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene pravidelne uvádza tituly určené detskému divákovi. Rozprávka je totiž univerzálnym kľúčom do sveta fantázie. Po návšteve divadla môžu diváci s deťmi ďalej rozvíjať témy rozprávky. To platí aj pre deti materských a základných škôl, s ktorými môžu pani učiteľky spracovať obsah rozprávky v rozhovoroch či v kresbách.

Uvedenie rozprávky Jána Kákoša O TROCH KRÁSACH SVETA je súčasťou dramaturgického konceptu 70. sezóny DJGT. Počas jubilejnej sezóny uvádza DJGT premiéry textov hier, ktoré už boli v histórii divadla inscenované a prepája tak minulosť so súčasnosťou. Rozprávka O TROCH KRÁSACH SVETA mala pôvodnú premiéru v roku 1981 v réžii Zdeňka Dřínovského.

PLAGAT_3krasy

PREMIÉRA: 2.12.2018
Dĺžka predstavenia: 70 min bez prestávky
Odporúčame od 4 rokov
Foto: René Miko
Grafický návrh  plagátu: Martina Clancy

OSOBY A OBSADENIE

Kráľ Juraj Smutný
Jana Veronika Slamková
Dora Iveta Marcineková
Bora Lucia Letková
Sluha, Pustovník Ján Marcinek
Záhradník Vladimír Rohoň
Záhradníčka Dana Karolová
Peter Marek Rozkoš
Pavel Kristián Druga, posl. Konzervatória J. L. Bellu BB
Mária Ľubica  Pradidová posl. AU BB

INSCENAČNÝ TÍM

Réžia, úprava, hudba Kamil Žiška
Dramaturgia Uršuľa Turčanová, Jan Chalupka
Scéna a kostýmy Naďa Salbotová
Pohybová spolupráca Soňa Kočanová
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia