Tlačová správa, 25.8.2023

DJGT NA VÝZNAMNÝCH MEDZINÁRODNÝCH FESTIVALOCH  DOMA A V ZAHRANIČÍ.

Divadlo J. G. Tajovského vstupuje do jubilejnej 75. sezóny, v rámci ktorej prinesie divákom až päť nových premiér. Podtitulom sezóny sú Legendy a pripravované projekty budú danú tému rozmanitými spôsobmi reflektovať.

No ešte pred tým, ako  divadlo uvedie prvú slávnostnú premiéru tejto sezóny, ktorou bude inscenácia I LOVE MAMA, pod režijnou taktovkou izraelskej umelkyne Hadar Galron, čaká divadlo účinkovanie na významných domácich a zahraničných festivaloch. September bude z tohto hľadiska  ťažiskový.

Už  8. septembra divadlo odohrá v Srbsku, na festivale Petrovské dni divadelné, obľúbenú rozprávku ZÁZRAČNÁ CESTA KRÁLIKA EDUARDA . Organizátorom je Slovenské  vojvodinské divadlo v Báčskom Petrovci, ktoré oslavuje 20 rokov svojej profesionálnej existencie. V posilnenej medzinárodnej sekcii petrovského festivalu budú účinkovať aj divadelné súbory z Banskej Bystrice, Nitry a Spišskej Novej Vsi.

Pútavá rodinná rozprávka na motívy knihy americkej spisovateľky Kate DiCamillo, v dramatizácii režiséra a umeleckého šéfa DJGT Petra Palika o dobrodružnej ceste králika Eduarda za strateným domovom, si získala srdcia detských divákov vo Zvolene a teraz sa predstaví aj deťom našich krajanov vo Vojvodine.

Pre dospelých divákov je už v ďalší festivalový deň (v sobotu 9. septembra) určená monodráma POSTARAJ SA! Komorná  hra pre jedného herca popisuje trampoty muža, barového muzikanta, ktorý sa ocitne na „materskej dovolenke“, má sa postarať o domácnosť a malého syna, kým sa jeho žena bude venovať kariére. Ironický humor Petra Šabacha, skvelý herecký výkon a hudba Ondřeja Daniša sú devízy, ktoré určite prispejú k úspechu inscenácie aj za hranicami Slovenska.

Jedným z netradičných projektov, ktoré mali premiéru na pôde DJGT v uplynulej divadelnej sezóne určite patrí inscenácia SME KRAJINA: Príbeh ľudí, priehrady a času. Je to moderná javisková koláž, ktorá sa zrodila v rámci platformy DJGT – Zelená scéna. Divadlo sa tým hlási k environmentálnym aktivitám a trvalo udržateľnému rozvoju.

Inscenácia režisérky Petry Tejnorovej a dramaturgičky Marty Ljubkovej, je vystavaná na princípoch dokumentárnej drámy a venuje sa peripetiám v rámci plánovanej výstavby vodnej nádrže Slatinka. Inscenácia zaznamenala nesmierne pozitívne odozvy z radov divadelnej kritiky  a výrazne zarezonovala aj v rámci  slovenského festivalu Dotyky a spojenia. Aj vďaka tomu inscenácia dostala pozvanie na prestížny medzinárodný divadelný festival DIVADLO v Plzni, kde sa 14. septembra odprezentuje v rámci hlavného programu.  Pre zvolenské divadlo je táto účasť nesmierne vzácna, pretože je okrem bratislavského Národného divadla  jediným slovenským divadlom, ktoré bude na tomto medzinárodnom fóre prezentovať svoje divadelné umenie.

Už o pár dni na to – v sobotu 23. septembra, bude DJGT  s inscenáciou SME KRAJINA: Príbeh ľudí, priehrady a času hosťovať v rámci programu ďalšieho významného medzinárodného divadelného festivalu Divadelná Nitra. Na tento festival vyberajú kurátori  okrem vynikajúcich zahraničných súborov aj tie najzaujímavejšie diela zo slovenských divadiel.  Kurátor  aktuálneho ročníka festivalu Miro Zwiefelhofer, označil zvolenskú inscenáciu SME KRAJINA: Príbeh ľudí, priehrady a času ako objav minulej sezóny.

Účasť na podobných festivaloch je pre DJGT  a jeho dramaturgiu nesmierny zadosťučinením a potvrdzuje to, že jeho tvorba vie osloviť nielen domácich divákov, ale že dokáže zaujať aj odbornú divadelnú obec a rovnako i medzinárodné publikum.

Jan Chalupka
dramaturg DJGT