06.02.2022 o 20:00 vstupenky na navstevnik.online 
21.02.2022 o 20:00 vstupenky na navstevnik.online 

Vinko Möderndorfer: DREXLEROVCI
Výborná čierna komédia s originálnou zápletkou a svojráznou mamou.

Nápaditá čierna komédia z pera súčasného slovinského dramatika odhaľuje, kam až môže členov „typickej“ slovinskej rodiny priviesť honba za spoločnými peniazmi a majetkom. Spúšťačom kolotoča humorných situácií je rozhodnutie extravagantnej mamy maximálne skomplikovať svojim potomkom cestu k dedičstvu po jej smrti. Kvôli tomu musia potenciálni dediči reštituovaného majetku postupne obetovať čoraz viac. Uletená, priam morbídna zábava akoby nemala konca a koleso prekvapivých zápletiek sa krúti čoraz rýchlejšie do všetkých možných strán.

Drexlerovskú galériu postáv tvoria okrem svojráznej pani Amálie jej starodievocká sestra Klára, popletená dcéra Rozália, ktorá neznáša psov (vo ôsmom mesiaci tehotenstva), dcérin manžel Peter, bojovný vtipkár a podnikateľ, ich sympatická fínska au pairka Uta (zhodou okolností tiež vo ôsmom mesiaci tehotenstva), skeptický syn Ingo, ktorý už v živote vypil svoje množstvo alkoholu a je neustále kontrolovaný a šikanovaný ambicióznou manželkou Marianou. Svojrázne drexlerovské panoptikum ešte dopĺňajú záhadný policajný inšpektor Holmič a ešte záhadnejší „sexi“ zdravotný brat Vili.

Vínko Möderndorfer je známy slovinský dramatik, spisovateľ, básnik ale i divadelný, televízny a rozhlasový režisér. Je to autor, ktorý predovšetkým rád provokuje a kladie spoločensky nemiestne otázky a nadväzuje na najlepších divadelných satirikov z minulého storočia. Aktívnym prekladateľom jeho divadelných hier do slovenčiny je známy prekladateľ literatúry z územia Balkánu Ján Jankovič. V repertoári Divadla Jozefa Gregora Tajovského sa tento autor objavuje po prvýkrát. Drexlerovci sú kontaktní pre divákov nie iba z hľadiska humorne vygradovanej zaujímavej témy, ale i vďaka spoločenskej a mentálnej blízkosti Slovinska a Slovenska.


OSOBY A OBSADENIE

Amália Drexlerová Dana Karolová
Vili Richard Sanitra
Rozália Tatikovičová Lucia Letková
Peter Tatikovič Ondřej Daniš
Uta Katarína Rozkošová
Ingo Drexler Marek Rozkoš
Mariana Drexlerová Iveta Marcineková
Klára Jana Pilzová
Štefan Holmič Tomáš Tomkuljak a.h.

INSCENAČNÝ TÍM

Preklad Ján Jankovič
Réžia Stanislav Slovák
Dramaturgia Ján Chalupka
Scéna Jaroslav Milfajt
Kostýmy Tomáš Kypta
Hudba Karel Albrecht
Pohybová spolupráca Martin Pacek