Stefan Safarik

GRATULUJEME K ŽIVOTNEJ OSEMDESIATKE NESTORA DJGT ŠTEFANA ŠAFÁRIKA!

Štefan Šafárik je neprehliadnuteľnou tvárou DJGT. Narodil sa 6. augusta 1942 do rodiny lodníka. Detstvo trávil na starorodičovskej „pevnej pôde“ v Palárikove, prázdniny na plavbách k Čiernemu moru. Vodu ako živel dostal do vienka – narodil sa na Premenenie Krista Pána, keď je podľa pranostiky aj „premena vôd“. Zrejme aj preto si najlepšie vychutnáva dovolenky pri mori, s milovanou rodinou, práve v období narodenín.

Korene životného osudu nestora nášho umeleckého súboru sú v Bratislave a košatá koruna vo Zvolene. Prvé dotyky s divadlom získal cez malé javiskové formy v Palárikove, ku ktorým spontánne pribudla kapela. Jeho cesta k herectvu nebola priamočiara. Keď už ako učiteľ na základnej škole v Tvrdošovciach pomaly zabúdal na herecké ambície, dozvedel sa o konkurze do zvolenského divadla. Povedal si, že to skúsi a… Interným členom umeleckého súboru DJGT sa stal 15. septembra 1967.

Dodnes aktívny herec vytvoril za 55 rokov vytvoril vyše 170 javiskových postáv, pri ktorých využíval osobitú mimiku, gesto, intonácie i klaunské dispozície. Neustále invenčne ozvláštňuje charakter postáv a dotvára aj celkový profil inscenácie. Jeho herecký kumšt neustále potvrdzuje, že nie sú malé roly. Medzi jeho silné dispozície patrí muzikalita, vďaka ktorej vytvoril pôsobivé muzikálové postavy v tituloch ako sú Hello Dolly, My fair lady či Fidlikant na streche v Štátnej opere v Banskej Bystrici. Okrem hosťovania v muzikálových a operetných inscenáciách, alebo v úspešných kreáciách vo filmoch zostal „verný farbám“ svojho divadla.

Na konte má množstvo cien a ocenení. Vďaka nenásilnému a dôvernému vzťahu s publikom je rekordérom v ankete Motýľ pre najpopulárnejšieho herca sezóny DJGT. Dlhodobé Šafárikovo majstrovstvo ocenil v roku 2009 Literárny fond Cenou za celoživotné dielo. Je tiež nositeľom Ceny Banskobystrického samosprávneho kraja Kvet kultúry a umenia ako aj Ceny Mesta Zvolen. Prednedávnom získal Cenu Brusnianska Brusnica za prínos k muzikálovej tvorbe.

Pri príležitosti okrúhleho jubilea mu želáme ešte veľa spoločných príležitostí na odovzdávanie radosti, lásky a pokoja. A tešíme sa na tú najbližšiu príležitosť; slávnostnú druhú premiéru inscenácie Dobrý ročník dňa 9. septembra. ŽIVIÓÓÓ!