Divadlo Jozefa Gregora Tajovského sa zapojilo do európskeho podujatia Noc divadiel 2022

Koordináciu 13. ročníka Noci divadiel si aj tentokrát vzal pod patronát Divadelný ústav v Bratislave. Pod hlavičkou tohto podujatia mali divadlá na Slovensku, ale aj po celej Európe, príležitosť na pomyselné umelecké prepojenie tak medzi sebou, ako aj so svojimi divákmi. Mottom tohto ročníka sa stala alúzia na dielo Svetlany Alexijevič Vojna nemá ľudskú tvár.

V duchu tejto myšlienky prinieslo DJGT zvolenskému publiku viac ako štvorhodinový umelecký program, ktorého súčasťou bola aj repríza inscenácie Polnočná omša, tematizujúcej turbulentné vojnové obdobie decembra 1944. Predstavenie bolo podfarbené nielen podmanivými hereckými výkonmi, koncentrovanou atmosférou, ale aj mimoriadne príjemnými reakciami publika.

Večer ďalej pokračoval vernisážou fotografky Vandy Mesiarikovej, ktorá spoločne s umelcom morgienom priestory divadelného foyer oživila vizuálno-hudobnou esejou Deleted Land. V nej zmapovala genius loci niekdajšej dediny Laskár, ktorú z povrchu zeme i máp vymazala rozsiahla banícka činnosť na Hornej Nitre.

V talkshow Na prahu noci zas moderátor Richard Sanitra privítal zaujímavých a inšpiratívnych hostí – divadelníčku a aktivistku Vieru Dubačovú, generálneho duchovného Ozbrojených síl SR Viktora Saba a zladené hudobné duo Katarínu Koščovú a Daniela Špinera. Spoločne sa venovali otázkam umeleckej, spoločenskej i duchovnej zodpovednosti, ktoré sú mimoriadne aktuálne práve v období vojnových nepokojov.

Čarovnú atmosféru tohto večera uzavreli už tradične Nočné sviečky, ktoré prostredníctvom skladby Zabili, zabili z inscenácie Balada pre banditu symbolicky spojili umelecký súbor s jeho divákmi a rozšírili posolstvo podujatia aj do exteriéru divadla. Pomyselnou bodkou sa stali príhovory duchovného Viktora Saba a umeleckého šéfa Petra Palika.

V mene Divadla JGT ďakujeme všetkým zúčastneným účinkujúcim, hosťom i divákom za výnimočne strávený čas na Noci divadiel 2022 a už teraz sa tešíme na nadchádzajúci 14. ročník.

plagat noc divadiel FB cover 1640 x 924       noc divadiel_2022_1   noc divadiel   FB_Fanpage_noc divadiel