Samuel Beckett: ČAKANIE NA GODOTA

Absurdná dráma interpretovaná optikou roku 2021 v réžii Doda Gombára

Hru En attendant Godot napísal Beckett na prelome rokov 1948 – 1949 a prvýkrát ju uviedlo v roku 1953 Divadlo Théâtre de Babylone v Paríži. Nadčasová a zábavná filozofická hra o kolobehu životu je aktuálna vždy v čase krízy hodnôt, v čase čakania, v čase koncov a nových začiatkov. Čakanie na Godota je odrazový mostík pre pomenovanie súčasnej krízy a opäť aktuálnych otázok o zmysle existencie.

Neurčitý čas a neurčité miesto hry umožňujú odsunúť nabok balast a sústrediť sa len na to podstatné. V roku 2021 cítiť, že obdobie hojnosti a prepychu skončilo. Ukazuje nám to nielen sociálny aspekt pandémie, ale ešte väčšmi samotný ekosystém Zeme. Po dobe plytvania, mamonu a zahlcovania Zeme i samých seba vonkajškovými haraburdím prichádza minimalizmus a návrat k prostote. V takomto svete už nezáleží na nálepkách. Záleží na význame a autentickosti. A na humore z rodu šibeničného smiechu cez slzy a zároveň elixíru prežitia aj v tých najotrasnejších podmienkach. Postavy účinkujúce v inscenácii sú unisex. V dobe ako je táto už nemajú konvencie miesto. Podstatné je vnútro a to, čo je v ňom živé.

Dodo Gombár je renomovaný režisér podpísaný pod množstvom výrazných inscenácií na Slovensku a v Čechách. Jeho réžie charakterizuje výrazná vizuálna stránka, práca so symbolom, tvorba javiskových metafor. Inscenácia Čakanie na Godota bude patriť k úvodu 73. sezóny DJGT v znamení hľadania Identity a bude objavným laboratóriom tém nielen pre divákov, ale aj pre samotných účinkujúcich hercov a tvorcov.

PREMIÉRA: 01.10.2021, sála DJGT
dĺžka predstavenie: 1 h 30 min bez prestávky
vizuál  a foto plagátu:  Vanda Mesiariková
foto inscenácie: Vanda Mesiariková

OSOBY A OBSADENIE

VLADIMÍR Jana Pilzova
ESTRAGON Mária Knoppová
POZZO Dominika Výrostek Misárová
LUCKY Juraj Smutný
CHLAPEC Štefan Šafárik

INSCENAČNÝ TÍM

Preklad Elena Flašková
Réžia Dodo Gombár
Dramaturgia Uršuľa Turčanová
Scéna, kostýmy Eva Jiřikovská

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Podujatie realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.