NOC DIVADIEL

Vojna nemá ľudskú tvár, to je téma v poradí už 13. ročníka celoslovenského podujatia európskeho významu Noc divadiel 2022.

Uskutoční sa už tradične tretiu novembrovú sobotu vo viacerých slovenských mestách súčasne, a to 19. novembra 2022.
viac informácii https://djgt.sk/noc-divadiel-2022-v-djgt/

Tohtoročnú Noc divadiel v DJGT budú charakterizovať silné humanistické akcenty. Divadlo svojich divákov pozýva na zaujímavý program v podobe predstavenia POLNOČNÁ OMŠA, tematickej talkshow v divadelnej sále a tradičného podujatia NOČNÉ SVIEČKY pred budovou DJGT.

Inscenácia Polnočná omša v úprave a réžii P. Palika dáva dôraz na metaforické vnímanie rodiny ako národa a intenzívne reflektuje súčasné spoločenské a morálne dilemy. Karvašova nadčasová dramatická sonda búra romantizujúce ilúzie o „statočnom“ národe a relativizuje súdržnosť slovenskej rodiny počas vojnových Vianoc. Situácie z hry evokujú aj dnešný mravný relativizmus a skreslené vnímanie reality. Jej autenticitu podčiarkuje autorova živá skúsenosť s hrôzami vojnového diania – bol aktívnym účastníkom SNP a jeho rodičov popravili fašisti v Nemeckej.

Moderátor Richard Sanitra na javisku privíta aktivistku a divadelníčku Vieru Dubačovú, ktorá súbežne s humanitárnou pomocou nakrúca znepokojivé a vzácne dokumenty o dopadoch vojenského konfliktu na občanov Ukrajiny. Ďalším hosťom bude plukovník Viktor Sabo, generálny duchovný Ústredia ekumenickej a pastoračnej služby Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorý má skúsenosti z bojovej misie v Afganistane. Celkovú náladu spoločného večera plného silných emócií a empatie hudobne dotvorí spoločne so svojou kapelou hostka Katka Koščová.

Tradičné NOČNÉ SVIEČKY pred budovou zvolenského divadla symbolicky uzavrú protivojnové ladenie celého večera.


Divadlo Jozefa Gregora Tajovského na tento večer pripravilo

18:30 P. Karvaš: POLNOČNÁ OMŠA (sála DJGT), vstupné: 9€ (platia zľavy)

20:00 hudobno-vizuálna esej DELETED LAND vo foyeri DJGT s fotografkou Vandou Mesiarikovou a hudobným hosťom, vstupné: vstup do foyer voľný

21:00 Talkshow  NA PRAHU NOCI, vstupné: 5€  (neplatia zľavy)

22:30 NOČNÉ SVIEČKY (pred vchodom do Divadla JGT)