OCENENIA LITERÁRNEHO FONDU AJ V RUKÁCH NAŠICH HEREČIEK A HERCOV

LITERÁRNY FOND aktuálne ocenil aj pozoruhodné výkony, ktoré vznikli v uplynulej divadelnej sezóne na scéne DIVADLA JOZEFA GREGORA TAJOVSKÉHO.

Laureátkou Ceny LF za divadelnú tvorbu v minulej sezóne je herečka DJGT MÁRIA KNOPPOVÁ. Literárny fond ocenil jej precíznu hereckú interpretáciu Estragona v inscenácii Čakanie na Godota ako i Aničky v Ženskom zákone. Ide o dve úplne odlišné postavy slovenskej a svetovej klasiky, ktoré spája to, že sú rovnako drsné ako i zraniteľné. Získaná cena potvrdzuje výnimočnú presnosť, tvárnosť a talent mladej herečky, ktorá je členkou súboru DJGT od roku 2020.

Člen hereckého súboru DANIEL VÝROSTEK získal Prémiu LF za originálne stvárnenie kultovej postavy Chlestakova v inscenácii Revízor. Protagonista inscenácie s veľkou dávkou tvorivej energie a sugestívnymi premenami vytvoril tak komickú, ako i desivú tvár extravagantného hrdinu, v ktorom sú aj mnohé črty známych osobností z našej politickej minulosti i súčasnosti.

Významnú Cenu za celoživotné dielo LF získal náš dlhoročný herec VLADIMÍR ROHOŇ. Bard nášho divadla od roku 1974 na zvolenskom javisku vytvoril vyše 150 postáv. Jeho nestarnúce a invenčné herectvo môžu diváci sledovať v početných inscenáciách z repertoáru DJGT. Bohatú hereckú galériu V. Rohoňa v posledných sezónach doplnili javiskové skvosty, akými sú originálna kreácia bezradného otca Valentína Kubiša v nadčasovej dráme Polnočná omša alebo neodolateľný smoliar Vincenzo v hrejivej komédii Dobrý ročník, v ktorej exceluje spolu s ďalšou výraznou osobnosťou DJGT Štefanom Šafárikom.

Srdečne gratulujeme všetkým laureátom, ktorých Literárny fond ocenil za špičkovú tvorbu v uplynulej sezóne. Všetky spomínané ako i ďalšie majstrovské výkony si môžete vychutnať na javisku Divadla Jozefa Gregora Tajovského.