J. N. Nestroy: VYHODIŤ SI Z KOPÝTKA

Rakúsky dramatik a univerzálny divadelník Johann Nepomuk Nestroy (1801-1862) je autorom vyše osemdesiatich frašiek, satirických veselohier a literárnych paródii, ktoré dodnes patria do zlatého fondu divadelnej tvorby. Nestroy bol populárny už za svojho života v celom vtedajšom Rakúsko-Uhorsku a dodnes sa často uvádza na profesionálnych i amatérskych scénach, i keď práve na Slovensku je jeho inscenačná tradícia chudobnejšia.

Hra Vyhodiť si z kopýtka (Einen Jux will er sich machen, 1842) patrí k jeho popredným komédiám. Dynamicky spája nespútané žartovanie a neočakávané zápletky, ktoré nasledujú po túžbe aspoň raz si vyhodiť z kopýtka. Noblesná atmosféra, svižné humorné dialógy, výstižné charaktery, piesne a akčne komponované situačné strihy z nej robia nadčasový obraz nemeniacich sa ľudských vlastností a túžob. Zaujímavosťou je, že túto hru varírovalo hneď niekoľko ďalších autorov. Americký dramatik Thorton Wilder ju pretavil do hudobnej komédie The Matchmaker, ktorá sa neskôr stala podkladom pre svetoznámy muzikál Hello, Dolly! Hru spracovali aj V+W v pražskom Osvobozenom divadle pod názvom „…si pořádně zařádit“.

Inscenácia v réžii skúseného invenčného režiséra Svetozára Sprušanského bude otvárať 48. ročník Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské a uzatvárať 73. divadelnú sezónu v znamení odhaľovania identity.


PREMIÉRA: 03.06.2022, otvorenie 48. ročníka festivalu Zámocké hry zvolenské

Dĺžka predstavenia:

Foto: 

OSOBY A OBSADENIE

INSCENAČNÝ TÍM

Réžia Svetozár Sprušanský