Johann Nestroy: VYHODIŤ SI Z KOPÝTKA

Klasická komédia s pesničkami

„Vyhodím si z kopýtka… Práve teraz, na križovatke otroctva a panských obzorov, si ešte vyhodím z kopýtka. A potom, v budúcnosti, si vyzdobím prázdne steny svojho srdca obrazmi spomienok na veľkolepú a spanilú jazdu. Áno, vyhodím si z kopýtka!“

Dennodenne, od svitu do mrku, stojí pomocník Bob za pultom Zanglerovho obchodu so zmiešaným tovarom. Aspoň raz však zatúži zažiť dobrodružstvo. Keď sa ho Zangler s vidinou nastávajúcej svadby rozhodne urobiť svojím spoločníkom, zacíti príležitosť vyhodiť si z kopýtka. Zangler na pár dní odcestuje do hlavného mesta a zverí mu starostlivosť o obchod. Lenže Bob obchod zatvorí a s učňom Krištofom sa takisto vyberú do mesta – v nádeji, že zažijú veľké dobrodružstvo. No prvé, na čo tam natrafia, je Zangler. Ukryjú sa do módneho salóna madam Knorrovej. Bob sa vydáva za niekoho, kým v skutočnosti nemôže byť. A predsa sa ním po chvíli stane. Nastáva neuveriteľná mela a rozkrúti sa kolotoč nedorozumení, ktoré majú ďaleko od toho, čo si Bob s Krištofom predstavovali.

Dramatik, herec a spevák, čelný predstaviteľ a zároveň dovŕšiteľ viedenského ľudového divadla Johann Nepomuk Nestroy (1801-1862) je právom označovaný za kľúčovú osobnosť nemecky písanej veselohry a frašky. Svoje hry – napísal ich osemdesiattri – staval (okrem iného aj z cenzúrnych dôvodov) na improvizácii. Ich satirický osteň nešetril spoločensko-politické pomery rakúskeho biedermeieru stráženého metternichovským režimom. S rovnakým zápalom a zároveň so schopnosťou vynikajúco odpozorovať životné detaily ľudského správania vykreslil vo svojich zábavných hrách pokrivené charaktery bizarných postáv, predovšetkým v ľudových a meštiackych vrstvách spoločnosti.

Hra Vyhodiť si z kopýtka (Einen Jux will er sich machen, 1842) patrí k jeho najčastejšie uvádzaným komédiám. Dynamicky spája nespútané žartovanie a neočakávané zápletky s ešte nepredvídateľnejšími rozuzleniami. Noblesná atmosféra, kostýmová vznešenosť, svižné humorné dialógy, vtipné postavy, aktuálne pôsobiace piesne – kuplety a akčne komponované situačné strihy robia z tejto hry nadčasový obraz nemeniacich sa ľudských vlastností a túžob.

Neopakovateľné čaro Nestroyovej komiky spočíva v tom, že svojich hrdinov vystavuje neskutočne bláznivým situáciám. Pred očami užasnutého publika dostávajú ranu za ranou ako zásahmi elektrického prúdu. Nestroy ich neľútostne ženie z problému do problému. Diváci sa smejú panike, chaosu a nástrahám, ktoré autor zosnoval. Sú to momenty, pri ktorých by vám v reálnom živote zamrzol úsmev na perách, ale vidiac ich v divadle sa skvele zabávate. Aj dnes!

Inscenácia bude otvárať 48. ročník Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské a uzatvárať 73. divadelnú sezónu v znamení odhaľovania identity.

PREMIÉRA: 03.06.2022, otvorenie 48. ročníka festivalu Zámocké hry zvolenské

Dĺžka predstavenia: 155 min + prestávka
Odporúčame od 15 rokov

Foto: Dalibor Krupka 

OSOBY A OBSADENIE

ZANGLER, majiteľ obchodu so zmiešaným tovarom Michal  Ďuriš
MÁRIA, jeho neter Mária  Knoppová
BOB, pomocník v jeho obchode Ondřej  Daniš
KRIŠTOF, učeň v jeho obchode Ondrej Ferko, posl. AU BB
SONDERS, Máriin nápadník Marek  Rozkoš
pani GERTRÚDA, domáca a slečna BLUMENBLATTOVÁ, Zanglerova švagriná Dana  Karolová
MELCHIOR, potulný sluha Daniel  Výrostek
KRAPS, sluha v obchode a BRUNNINGER, obchodník a KOČIŠ a prvý ČAŠNÍK Juraj  Smutný
HUPFER, krajčírsky majster a FILIP, sluha a STRÁŽNIK a druhý ČAŠNÍK Richard  Sanitra
pani KNORROVÁ, majiteľka módneho salónu Iveta  Marcineková
pani FISCHEROVÁ, vdova Svetlana Hank Sarvašová
LIZETA, komorná Lucia  Letková
DOMOVNÍK a RAB, zlodej a tretí ČAŠNÍK Dávid Szöke a.h.
HUDOBNÍCI Beáta Eibenová a.h, Marcel Berky a.h

INSCENAČNÝ TÍM

Úprava a Réžia Svetozár Sprušanský
Preklad Martin Porubjak
Dramaturgia Uršuľa Turčanová
Hudba Zdeněk Dočekal
Texty piesní Martin Sarvaš
Scéna a kostýmy Alexandra Grusková
Pohybová spolupráca Václav Púčik
Korepetície Beáta Eibenová

Podujatie realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.