27. marec 2022 SVETOVÝ DEŇ DIVADLA

V nedeľu 27. marca odohrá Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vojnovú drámu Petra Karvaša POLNOČNÁ OMŠA.

V rámci Svetového dňa divadla bude inscenácia doplnená o čítanie aktuálneho Posolstva a o diskusiu s tvorcami. Celý výťažok zo vstupného bude poukázaný prostredníctvom iniciatívy KTO POMÔŽE UKRAJINE na pomoc utečencom hľadajúcim bezpečie na území Slovenska resp. na humanitárnu pomoc priamo na území Ukrajiny. Každou zakúpenou vstupenkou prispejú diváci v plnej výške na pomoc potrebným. V prípade záujmu je možné cenu vstupenky ľubovoľne donorsky navýšiť.

Svetový deň divadla je významným sviatkom na celom svete. Nie je to len oslava divadla, ale aj pripomenutia morálnych a etických zásad, ktorých nositeľom je aj umenie. Úloha divadiel ako strážcov odvekých hodnôt rezonuje aj v každoročnom Posolstve, ktoré píše vždy iná rešpektovaná osobnosť. Je vysoko pravdepodobné, že tento rok sa bude počas Svetového dňa divadla skloňovať situácia na Ukrajine.

Po skončení predstavenia bude nasledovať diskusia s tvorcami a účinkujúcimi. Diváci a diváčky môžu klásť otázky k témam inscenácie, k jednotlivým postavám, k možným prepojeniam na súčasnosť alebo jednoducho k čomukoľvek, čo ich o divadle zaujíma.

POLNOČNÁ OMŠA

Silné emócie v rodinnej dráme, ktorá kladie otázky svedomiu a dobe.

Dej slávnej drámy Petra Karvaša sa odohráva na Štedrý deň roku 1944. Zachytáva obyčajnú slovenskú domácnosť, v ktorej to však poriadne vrie. Manželia Kubišovci si chcú napriek vrcholiacej vojne udržať ilúziu o usporiadanej rodine a prežiť nekonfliktný štedrovečerný deň. Lenže ich najmladší syn je partizán, starší gardista a dcéra arizátorka. Pri štedrovečernom stole sedia s nacistickým poručíkom a rodinné tajomstvá začínajú vychádzať na povrch. Významný slovenský dramatik Peter Karvaš, rodák z Banskej Bystrice, spoznal ako účastník SNP hrdinstvá i tragédie druhej svetovej vojny na vlastnej koži.  Polnočná omša prináša vynikajúce herecké výkony, sugestívnu až mrazivú réžiu Petra Palika a memento aj pre dnešok.