ZÁZRAČNÁ CESTA KRÁLIKA EDUARDA  VEDIE CEZ JAVISKO DJGT

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského čaká už 23.októbra 2022 o 16:00 premiéra pútavej rodinnej rozprávky Zázračná cesta králika Eduarda. Príbeh inšpirovaný knihou americkej spisovateľky Kate DiCamillo opisuje králikovo dobrodružné putovanie za strateným Domovom.

Dojemný príbeh o malej porcelánovej hračke prehovára rovnako k detským, ako aj dospelým divákom. Citlivo podnecuje k zamysleniu o hodnotách priateľstva, rodiny a medziľudských väzieb, ktoré tvoríme. Po Pom pomových rozprávkach sa tentokrát divadlo zameriava aj na staršie deti a komunikuje s nimi o témach prekonávania prekážok, prijatia a vzájomnej pomoci.

Králik Eduard je obľúbenou hračkou malej Alice. Dievča ho neustále rozmaznáva a zahŕňa nekonečnou láskou a pozornosťou. Malý králik si užíva rozmarné radosti života v domácnosti rodiny Tulaneovcov. Svoje šťastie si však veľmi neváži a všetko okolo seba považuje za absolútnu samozrejmosť. Až dokým mu nevinný výlet na zaoceánskej lodi neobráti život celkom hore labkami.

Inscenácia v úprave a réžii Petra Palika na javisko prináša noblesný starodávny vizuál, za ktorým stoja Eva Farkašová a Naďa Salbotová. Kontrast k nemu tvoria hravé pohybové kreácie Sone Kočanovej a baladické hudobné kulisy, pod ktoré sa svojím typickým rukopisom podpísal hudobník Martin Geišberg. Séria rozmanitých prostredí a situácií, s ktorými sa na svojej ceste za šťastím musí Eduard potýkať, je vykreslená hravým hereckým výkonom hlavného protagonistu Daniela Výrostka.

Cesta ako charakteristický motív inscenácie odzrkadľuje najmä vnútornú premenu malého králika. Mnohé útrapy a lúčenia, ale najmä bytostne ľudskí priatelia menia jeho porcelánové srdiečko a Eduard začína lepšie chápať, čo je pre neho skutočne dôležité a čo znamená mať niekoho úprimne rád.

Aký zázrak čaká na namysleného králika v závere cesty, ktorá ho učí prekonávať problémy a vlastné predsudky? Kam vlastne vedie? Podarí sa mu znova nájsť stratený domov?

V znamení motta Domov sa v DJGT nesie celá sezóna 2022/2023. Pripravované inscenácie ho reflektujú nielen ako vymedzený priestor, ale najmä v symbolickej rovine pocitov. Domov ako bezpečné miesto, kam sa pravidelne vraciame, kde sme prijímaní, domov ako istota a zázemie. A domov ako miesto spoločných (divadelných) zážitkov.

 

Mgr.art. Barbora Cannerová
lektorka dramaturgie