08. jún 2022 o 17:00 /streda/, štúdio DJGT

DIVADLO PÔTOŇ

Iveta Ditte Jurčová – Michal Ditte: TERRA APATHY

Pôsobivé spracovanie príbehu dávnej ekologickej katastrofy obce Horné Opátovce

Tvorcovia inscenácie nadväzujú projektom na dramaturgickú líniu dokumentárneho divadla v ktorej sa venujú zabudnutým alebo tabuizovaným témam. Horné Opatovce boli jednou z najstarších obcí svätokrížskej (žiarskej) kotliny. Terra Apathy (Zem Opáta) bola súčasťou majetku kláštora v Hronskom Beňadiku a slúžila ako oblasť pre ťažbu dreva a lov. V roku 1950 sa tu začalo s výstavbou obrovskej hlinikárne. Po spustení výroby dopadalo na obec viac než 500 kilogramov koncentrovaných exhalátov ročne. Ako prvé zahynuli včely, neskôr ostatný hmyz, z paše sa nevrátil hospodársky dobytok, vyschli všetky ovocné aj ihličnaté stromy. Obyvatelia mali najrôznejšie zdravotné ťažkosti, hoci ich životný štandard sa zvýšil. Príbeh je parafrázou našej civilizácie, ktorá sa za zvyšovaním svojho komfortu ženie cez likvidáciu svojho životného priestoru. Tému dávnej ekologickej katastrofy v našom regióne podčiarkuje aj scénografia z káblov, odpadových materiálov a led pásov.

námet: Michal Ditte, libreto: Iveta Ditte Jurčová – Michal Ditte, dramaturgická spolupráca: Peter Pavlac, Michal Ditte, hudba: Michal Paľko, výtvarný koncept: Alex Zelina, Radovan Dranga, Katarína Caková, Iveta Ditte Jurčová, realizácia výtvarného konceptu: Alex Zelina, Radovan Dranga, Katarína Caková, réžia: Iveta Ditte Jurčová

 Účinkuje: Ela Lehotská

 Dĺžka predstavenia:  90 min bez prestávky

Vznik inscenácie a reprízy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia.

vstupenky: 10 €  (zľavnené vstupné 20% pre študentov, dôchodcov a držiteľov ZŤP)