04. jún 2023 /nedeľa/

10:00 sála DJGT


BRATISLAVSKÉ BÁBKOVÉ DIVADLO a DIVADLO DRAK

Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: ZBOJNÍK A GAŠPARKO

Koprodukčný projekt dvoch bábkových divadiel k 30. výročiu rozpadu Česko-Slovenska

Česko-Slovensko sa rozpadlo pred 30 rokmi. Zánik spoločného štátu však neznamenal koniec blízkosti dvoch národov, práve naopak. Pri prekročení štátnej hranice sa necítime ako v cudzine a Čechov radi nazývame bratmi. Z tohto vrúcneho priateľského vzťahu sa zrodila aj výnimočná koprodukčná inscenácia v spolupráci s Divadlom Drak z Hradca Králové. Na javisku sa stretávajú českí a slovenskí herci s cieľom vytvoriť pravú a nefalšovanú originálnu československú inscenáciu. Kde však začať? Kto reprezentuje naše špecifické národné povahy a ako ich spojiť do jedného celku?
Na pomoc prichádza udatný Jánošík za slovenskú a urozprávaný Gašparko za českú stranu. Spojenie dvoch nespojiteľných naturelov vedie k zážitkom zo slovenských vysokých hôr aj romantických českých hájov. Kam však celý príbeh smeruje? Spĺňa očakávania a predstavy jednej či druhej strany?

Bábkovo-činoherná inscenácia je metaforou nažívania v jednom v tvare. Dokážeme robiť kompromisy v záujme spoločných cieľov? Akí ale vlastne sme? A ako vnímame druhých? Existuje vôbec niečo ako národný charakter?


Dĺžka predstavenia: 75 minút bez prestávky
Odporúčame pre deti od 10 rokov

vstupné : 10 € /zľava neplatí


účinkujú: Ľuboš Janák a.h./Peter Pavlík, Frederika Kašiarová, Ľubomír Piktor, Šimon Dohnálek a.h., Milan Hajn a.h., Pavla Lustyková a.h.

réžia: Šimon Spišák, Jakub Vašíček, text, dramaturgia: Tomáš Jarkovský, Peter Galdík, scéna, bábky: Karel Czech, kostýmy: Tereza Vašíčková, hudba: Daniel Čámský