JUBILEJNÁ 70. SEZÓNA ZVOLENSKÉHO DIVADLA JE OTVORENÁ

Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene už pozná mená víťazov diváckej ankety Motýľ. Naživo ich predstavilo v piatok 7. septembra počas otváracieho galavečera MOTÝĽ 2018.

Každú divadelnú sezónu môžu diváci hlasovať za svoju najpopulárnejšiu herečku – herca – inscenáciu. Na začiatku sezóny sú slávnostne vyhlásené trojice favoritov a mená víťazov.

Galavečer MOTÝĽ 2018 sa niesol v príjemnej, skoro až rodinnej atmosfére. Najpopulárnejšou herečkou sa stala SVETLANA SARVAŠOVÁ a najpopulárnejším hercom MICHAL ĎURIŠ. Za najpopulárnejšiu inscenáciu určili diváci veselohru CHARLEYHO TETA v réžii MARTINA KÁKOŠA. Do ankety prišlo 820 platných hlasov a o niektorých výsledkoch rozhodovalo doslova pár hlasov.

Samotné Divadlo J. G. Tajovského udelilo ešte ďalšie dve ocenenia. Putovnú Cenu Dobrý Motýľ prevzali tento rok vedúci organizačných úsekov DJGT: prevádzková manažérka Silvia Bábelová, umelecký šéf Ján Halupka a technický manažér Miroslav Kováčik.

Mimoriadna Cena ČESTNÝ MOTÝĽ bola tento rok udelená in memoriam herečke zakladateľskej generácie MÁRII MARKOVIČOVEJ. Táto Cena, ktorá vyjadruje aj vďaku predošlým generáciám tvorcov, bude vystavená vo foyer divadla a bude sa symbolicky vznášať nad celou jubilejnou sezónou

PROFIL HEREČKY MÁRIE MARKOVIČOVEJ
Herečka Mária Markovičová (29. 8. 1908 – 10. 11. 1984) patrila k zakladateľskej generácii zvolenského divadla. Narodila sa v Radvani a už v detstve jej fantázia vyčarila javisko z dosiek v kôlni aj kostýmy z oblečenia a klobúkov rodičov. Neskôr sa divadlu venovala ochotnícky, popri zamestnaní úradníčky. V živote bola otvorená dobrodružstvu. Rada hrala tenis a bola niekoľkonásobnou majsterkou Slovenska. Za volantom kabrioletu Tatra 54 vzbudzovala rozruch ako šoférka v časoch, kedy sa autá v Banskej Bystrici dali spočítať na prstoch dvoch rúk. Počas Slovenského národného povstania bola predsedníčka dobrovoľných sestier Československého Červeného kríža a za zvučkou Slovenského slobodného vysielania Banskej Bystrice sa ozýval aj jej hlas: „Potrebujeme obväzy, teplé šatstvo, uteráky, potraviny, krv…“ Na piate výročie SNP, v auguste 1949, vzniklo Stredoslovenské divadlo vo Zvolene. Mária Markovičová sem vstúpila ako zrelá žena s úctou, láskou a pokorou. Do zlatého fondu slovenského realistického herectva vstúpili najmä jej nezabudnuteľné postavy matiek. V jej tvári sa zračila životná sila, krása a ľudskosť, v každej vráske bol vpísaný život sám. Za tridsať rokov tu stvárnila 122 postáv. Účinkovala tiež v rozhlase a v československých i zahraničných filmoch. Získala mnohé ocenenia, napr. významnú Cenu Andrej Bagara, pri srdci ju však hriali aj slová divákov, ktorí hrdo hovorili: „Hrá naša pani Markovičová.“ Herečka Mária Markovičová ostala verná Divadlu J. G. Tajovského podobne ako legendárny herec Andrej Mojžiš. Označovala ho za svoje „milované divadielko“. S úctou k jej odkazu sa Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene rozhodlo udeliť na začiatku jubilejnej 70. sezóny CENU ČESTNÝ MOTÝĽ 2018 in memoriam MÁRII MARKOVIČOVEJ. Zároveň takto pripomína verejnosti 110 rokov od narodenia tejto významnej umelkyne.

REALIZAČNÝ TÍM GALAVEČERA MOTÝĽ 2018
Réžia, scéna, projekcia Richard Sanitra
Scenár, dramaturgia Uršuľa Turčanová
Moderátori Marek Rozkoš a Katarína Rozkošová
Účinkovali Iveta Marcineková, Svetlana Sarvašová, Dominika Výrostek Misárová, Ondřej Daniš, Michal Ďuriš, Richard Sanitra, Daniel Výrostek, Tomáš Ivanka a.h., Veronika Slamková, Lucia Letková