GRATULUJEME HEREČKE MAGDE MATRTAJOVEJ K JUBILEU 90 ROKOV!

S úctou, radosťou a dojatím blahoželáme našej výnimočnej herečke, ktorá dnes 22. apríla 2024 oslavuje mimoriadne vzácne životné jubileum 90 rokov!

Magdaléna Matrtajová vstúpila do zvolenského divadla hneď v jeho prvej sezóne ako 16-ročná a ostala v ňom celý svoj život. Jej talent mohlo sledovať niekoľko generácií divákov v množstve rôznorodých postáv, ktorých bolo takmer dvesto. Vo svojich začiatkoch predstavovala rozprávkový typ nevinných dievčat a cnostných žien. Od tých sa prepracovala až po postavy plnokrvného ženstva. Jej imidž sa menil a dokázala zachytiť aj zložitú psychológiu súčasných postáv v hrách moderných svetových dramatikov. Hrala  ženy vyzývavé, dojímavé, frustrované, ubolené, postihnuté, prefíkané či veľkodušné. V mnohých postavách sa aj vyšantila, bola elegantná a koketná, zvodná a rafinovaná, dynamická a podnikavá, noblesná aj kráľovská.

K jej profilovým postavám ostatných rokov patrí postava starej dámy Daisy Werthanovej, ktorú excelentne stvárnila v inscenácii Šofér slečny Daisy a ktorá ostáva dodnes v živej pamäti. Objavila sa tiež vo filmoch a na rozhlasových vlnách. Je laureátkou Ceny Mesta Zvolen, Ceny Kvet kultúry a umenia BBSK, Ceny Čestný Motýľ za celoživotný prínos pre DJGT a ďalších ocenení. Jej najväčšou radosťou bol však vždy „potlesk divákov a plný dom“.

Magda Matrtajová dýchala a žila divadlom po celý svoj život, stalo sa jej druhým domovom, jej druhou rodinou. Kolegovia ju nazývali aj „naše slniečko“, pretože vždy vedela pozitívne naladiť druhých. Divadelnému umeniu venovala to najlepšie zo seba. S úctou a obdivom jej vzdávame hold pri príležitosti dnešného krásneho životného jubilea a ďakujeme jej za celoživotný prínos, ktorý je jedinečný ako ona sama!

Magda Matrtajova