Štefan Šafárik

Štefan Šafárik

člen súboru od roku 1967

Štefan Šafárik nastúpil do Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene v roku 1967 a dnes patrí k jeho stabilným pilierom. Vytvoril množstvo krásnych postáv z našej i svetovej dramatiky – v hrách Shakespeara, Goldoniho, Čechova, Gorkého, Molièra, ale i Stodolu, Soloviča, Tajovského či súčasníkov Hubača, Feldeka, Balleka, Procházku. Jeho neopakovateľná mimika, gesto, pohyb vždy dotvárajú premyslenú analýzu postavy. Jeho prednosťou je aj muzikalita. Vďaka nej i príjemne zafarbenému hlasu vytvoril viacero pôsobivých muzikálových postáv v takých tituloch ako je Hello Dolly, My fair lady, Čardášová princezná, Fidlikant na streche, Hrnčiarsky bál (ako hosť v Štátnej opere v Banskej Bystrici), zvolenskí diváci ho mohli vidieť v muzikáli Prekliaty básnik v postave MEREBEUFA.

Štefan Šafárik využíva svoj komediálny talent a humor pri interpretovaní širokého spektra postáv a postavičiek, dramatickú hĺbku a ľudský rozmer zas pri interpretácii vnútorného sveta postáv. V roku 2012 mala premiéru inscenácia Dobre rozohraná partia pri príležitosti Šafárikovho životného jubilea. Autenticky v nej stvárnil ufrflaného a predsa zraniteľného vdovca FREDA KOWINSKÉHO. V súčasnosti ho diváci môžu vidieť v úlohe PRINCIPÁLA v Shakespearovej hre Skrotenie zlej ženy, v žánrovo presnej postave STEPHENA SPETTIGUA vo veselohre Charleyho teta aj v komédii Lekárske tajomstvo. Detskí diváci ho môžu vidieť v rozprávke Smelý Zajko ako KRAJČÍRA a BÁBKÁRA. V inscenácii Škola základ života zosobňuje RIADITEĽA. Výraznú a dôsledne interpretovanú postavu židovského krčmára MAGERIHO prináša do muzikálu Balada pre banditu.

Štefan Šafárik má na svojom konte deväť diváckych Cien Motýľ pre najpopulárnejšieho herca DJGT. Jeho celoživotné majstrovstvo ocenil v roku 2009 Literárny fond CENOU LF za celoživotné dielo. Na margo ocenenia povedal: „Niekto svoju správnu cestu nájde skôr, niekto neskôr a niekto ju možno nenájde vôbec. Ja som tú správnu cestu zrejme našiel: je to divadlo a Zvolen… Mám rád divadlo, mám rád javisko a ľudí v hľadisku. Som rád, že im môžem hrať život.“ V roku 2013 získal Prémiu Literárneho fondu za postavu FREDA KOWINSKÉHO v hre Dobre rozohraná partia.


Inscenácie
Postavy
ČERTICE FORTUNATO
BALADA PRE BANDITU MAGERI
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA RIADITEĽ (nemčina)
SMELÝ ZAJKO BÁBKÁR, KRAJČÍR NITKA
CHARLEYHO TETA STEPHEN SPETTIGUE
SKROTENIE ZLEJ ŽENY BAPTISTA MINOLA, BOHATÝ PADOVSKÝ OBČAN, PRINCIPÁL
LEKÁRSKE TAJOMSTVO RIADITEĽ