Štefan Šafárik

Štefan Šafárik

člen súboru od roku 1967

Štefan Šafárik nastúpil do umeleckého súboru DJGT v roku 1967 a na doskách zvolenského divadla pôsobí už viac ako polstoročie. Dnes je ako ako najstarší člen umeleckého súboru nielen markantným spojivom s bohatou históriou divadla, ale i osobnostne zrelým hercom prinášajúcim do každej postavy kus životnej skúsenosti. Vytvoril množstvo výnimočných postáv našej i svetovej dramatiky, ktoré dotvoril precízne formovanou mimikou a gestikou. Vďaka svojmu príjemne zafarbenému hlasu vytvoril viacero pôsobivých muzikálových postáv nielen v DJGT, ale aj počas hosťovaní v Štátnej opere v Banskej Bystrici. Svoj komediálny talent a zmysel pre presné načasovanie využil pri interpretovaní širokého spektra postáv a postavičiek, dramatickú hĺbku a ľudský rozmer zas pri interpretácii vnútorného sveta postáv. V roku 2012 autenticky stvárnil v inscenácii Dobre rozohraná partia, ktorá bola pripravená k jeho životnému jubileu, postavu FREDA KOWINSKÉHO, ktorý pod pláštikom mrzutosti tají dobré srdce a túžbu po priateľstve.

V súčasnosti ho diváci môžu vidieť v inscenácii Škola základ života ako RIADITEĽA, v inscenácii Čertice ako hlavu mnohopočetnej rodiny čertíc FORTUNATA, ako odmeraného STEPHENA SPETTIGUA vo veselohre Charleyho teta aj v inscenácii S láskou sa nezahráva ako BRIDAINA. Detskí diváci ho môžu vidieť v rozprávke Smelý Zajko ako KRAJČÍRA a BÁBKÁRA. Výraznú a dôsledne interpretovanú postavu židovského krčmára MAGERIHO prináša do muzikálu Balada pre banditu.

Štefan Šafárik bol v roku 2009 ocenený Literárnym fondom za celoživotné majstrovstvo Cenou Literárneho fondu za celoživotné dielo. Na margo ocenenia povedal: „Niekto svoju správnu cestu nájde skôr, niekto neskôr a niekto ju možno nenájde vôbec. Ja som tú správnu cestu zrejme našiel: je to divadlo a Zvolen… Mám rád divadlo, mám rád javisko a ľudí v hľadisku. Som rád, že im môžem hrať život.“ V roku 2013 získal Prémiu Literárneho fondu za postavu FREDA KOWINSKÉHO v inscenácii Dobre rozohraná partia. Na svojom konte má deväť diváckych Cien Motýľ pre najpopulárnejšieho herca DJGT.


Inscenácie
Postavy
TICHÁ NOC, TMAVÁ NOC GENERÁL JÁN GOLIAN
S LÁSKOU SA NEZAHRÁVA BRIDAINE
ČERTICE FORTUNATO
BALADA PRE BANDITU MAGERI
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA RIADITEĽ (nemčina)
SMELÝ ZAJKO BÁBKÁR, KRAJČÍR NITKA
CHARLEYHO TETA STEPHEN SPETTIGUE