Štefan Šafárik

Štefan Šafárik

člen súboru od roku 1967

Štefan Šafárik nastúpil do Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene v roku 1967 a dnes patrí k jeho stabilným pilierom. Vytvoril množstvo krásnych postáv z našej i svetovej dramatiky – v hrách Shakespeara, Goldoniho, Čechova, Gorkého, Molièra, ale i Stodolu, Soloviča, Tajovského či súčasníkov Hubača, Feldeka, Balleka, Procházku. Jeho neopakovateľná mimika, gesto, pohyb vždy dotvárajú premyslenú analýzu postavy. Jeho prednosťou je aj muzikalita. Vďaka nej i príjemne zafarbenému hlasu vytvoril viacero pôsobivých muzikálových postáv v takých tituloch ako je Hello Dolly, My fair lady, Čardášová princezná, Fidlikant na streche, Hrnčiarsky bál (ako hosť v Štátnej opere v Banskej Bystrici), zvolenskí diváci ho mohli vidieť v muzikáli Prekliaty básnik v postave MEREBEUFA.

Štefan Šafárik využíva svoj komediálny talent a humor pri interpretovaní širokého spektra postáv a postavičiek, dramatickú hĺbku a ľudský rozmer zas pri interpretácii vnútorného sveta postáv. V roku 2012 mala premiéru inscenácia Dobre rozohraná partia pri príležitosti Šafárikovho životného jubilea. Autenticky v nej stvárnil ufrflaného a predsa zraniteľného vdovca FREDA KOWINSKÉHO. V súčasnosti ho diváci môžu vidieť v úlohe PRINCIPÁLA v Shakespearovej hre Skrotenie zlej ženy, v žánrovo presnej postave STEPHENA SPETTIGUA vo veselohre Charleyho teta aj v komédii Lekárske tajomstvo. Detskí diváci ho môžu vidieť v rozprávke Smelý Zajko ako KRAJČÍRA a BÁBKÁRA. V inscenácii Škola základ života zosobňuje RIADITEĽA. Výraznú a dôsledne interpretovanú postavu židovského krčmára MAGERIHO prináša do muzikálu Balada pre banditu.

Štefan Šafárik má na svojom konte deväť diváckych Cien Motýľ pre najpopulárnejšieho herca DJGT. Jeho celoživotné majstrovstvo ocenil v roku 2009 Literárny fond CENOU LF za celoživotné dielo. Na margo ocenenia povedal: „Niekto svoju správnu cestu nájde skôr, niekto neskôr a niekto ju možno nenájde vôbec. Ja som tú správnu cestu zrejme našiel: je to divadlo a Zvolen… Mám rád divadlo, mám rád javisko a ľudí v hľadisku. Som rád, že im môžem hrať život.“ V roku 2013 získal Prémiu Literárneho fondu za postavu FREDA KOWINSKÉHO v hre Dobre rozohraná partia.


Inscenácie
Postavy
S LÁSKOU SA NEZAHRÁVA BRIDAINE
ČERTICE FORTUNATO
BALADA PRE BANDITU MAGERI
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA RIADITEĽ (nemčina)
SMELÝ ZAJKO BÁBKÁR, KRAJČÍR NITKA
CHARLEYHO TETA STEPHEN SPETTIGUE
LEKÁRSKE TAJOMSTVO RIADITEĽ