NOC DIVADIEL 2019 – DESIATY ROČNÍK EURÓPSKEHO PODUJATIA

Európske podujatie NOC DIVADIEL už po desiaty krát exkluzívne spája jednotlivé slovenské a európske divadlá a posilňuje vzťah javiska s divadelným publikom a lokálnym prostredím. NOC DIVADIEL vznikla v Chorvátsku, na Slovensku ju koordinuje Divadelný ústav v Bratislave a za jej najdôležitejšie atribúty považuje otvorenosť, interakciu a prepájanie. Tematicky sa tento ročník zameriava na Nežnú revolúciu.
Tretia novembrová sobota bude v Divadle Jozefa Gregora Tajovského patriť noci, počas ktorej nezhasneme, ale naopak – ponúkneme netradičnejšie zážitky a spolu s divákmi oživíme viaceré divadelné priestory.

PROGRAM:

19:30 horné foyer DJGT
V úvodnej diskusii s autorkou hry Antikvariát, spisovateľkou a aktivistkou Ľubou Lesnou od 19:30 v divadelnom foyer si spoločne pripomenieme 30. výročie Nežnej revolúcie.

ĽUBA LESNÁ: Investigatívna novinárka, bývalá redaktorka rádia Slobodná Európa, autorka publicistických kníh,detektívky aj divadelných hier.Pred rokom 1989 pracovala ako divadelná kritička, po Nežnej revolúcii ako investigatívna novinárka a politická komentátorka, medzi iným v Rádiu Slobodná Európa, či Slovenskej televízii. Zaoberala sa najmä kauzami, z ktorých bola dôvodne podozrivá Slovenská informačná služba.Napísala niekoľko publicistických kníh: Únos prezidentovho syna alebo Krátke dejiny tajnej služby, (1998). Za túto knihu dostala česko-slovenskú Cena Egona Erwina Kischa za literatúru faktu (1999). Ďalej to boli: Únos demokracie, či Čierna diera demokracie. V roku 2017 je vyšla knihu noviel Tisícročná žena, za ktorú bola  nominovaná na cenu René.Venuje sa aj divadelnej tvorbe. Napísala monodrámy Klytaimnéstra (1988) a Báthoryčka (1988) V roku 2012 bola inscenovaná jej hra Nepriznaná budúcnosť. V roku 2009 to bola jednoaktovka Nech žije spartakiáda. Režírovala svoju dokumentárnu hru Supy verzus klarinet (2016).

21:00 predstavenie ANTIKVARIÁT
O 21:00 sa epicentrum diania z foyer presunie na javisko.
Inscenácia ANTIKVARIÁT vychádza z rovnomennej novely Ľuby Lesnej z knihy Tisícročná žena. Je to divadelná produkcia Mestského divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave v réžii Viery Dubačovej, v ktorej účinkujú herci EMÍLIA VÁŠÁRYOVÁ, LUCIA LAPIŠÁKOVÁ, MICHAL ĎURIŠ a MILOŠ CIBULA.

Ide o mrazivé historické fakty, ktoré súvisia s populárnym bratislavským antikvariátom Steiner v období protižidovských represálií na začiatku štyridsiatych rokov, v nacistickom Slovenskom štáte. Arizoval ho známy slovenský spisovateľ Ľudo Ondrejov. Protagonisti predstavenia sa stretávajú na výstave, venovanej známemu spisovateľovi. Spolu s návštevníkmi si výstavu pozerá aj Lydka, ktorá pochopila, že teraz prišiel čas pre jej príbeh…

VSTUPENKY  noc-divadiel-2019-antikvariat/16-11-2019_2100/

Po skončení predstavenia je pred budovou DJGT naplánované tradičné stretnutie pri Novembrových sviečkach, kde si spolu s hosťami, divákmi a okoloidúcimi pripomenieme odkazy Nežnej revolúcie.

V sobotu 16. novembra vás pozývame na stretnutie s umeleckým súborom DJGT a atraktívnymi hosťami v nezabudnuteľnej atmosfére odkazu o potrebe slobody a obhajovania ľudských hodnôt, ktoré si treba vytrvalo pripomínať tak v divadle ako i v našej spoločnosti.