TALKSHOW SME Z TAKEJ LÁTKY V DIVADLE J. G. TAJOVSKÉHO: SPOLOČNÉ SNY, PREBUDENÉ SPOMIENKY A POZITÍVNE EMÓCIE

Noc divadiel je tradičné a obľúbené podujatie, ktoré prepája slovenské i európske divadlá a povzbudzuje ich, aby obohatili vlastné programy o menej tradičné scénické zážitky. Tretia novembrová sobota (18. 11. 2023) bude v DJGT ladená v duchu jej tohtoročného motta – Sen noci divadelnej. Rozmanitý program plný jedinečných zážitkov sa uskutoční vo viacerých divadelných priestoroch počas celého večera. Aj počas tejto Noci divadiel môže divák či diváčka skúmať a objavovať alebo sa len príjemne usadiť, vnímať a nechať sa unášať divadlom.

Podujatie symbolicky otvorí o 19:00 spoločný potlesk Noci divadiel a hneď po ňom inscenácia Dobrý ročník. Nostalgická komédia o nezlomných hrdinoch, ktorí si plnia odvážne sny za každých okolností prináša na javisko hlboko ľudský príbeh a citlivo zobrazuje aj ďalšie odtiene medzigeneračných vzťahov.

Bohaté farebné spektrum prinesie i následná vernisáž vo foyeri DJGT. Výtvarník Peter Šoltó vo svojom cykle SÚSNENIE  originálne prepája ľudský sen s divadlom. Na vystavených obrazoch je práve divadelná opona stvárnená ako magická brána do „nenamaľovateľného“ sveta.

Talkshow SME Z TAKEJ lÁTKY so začiatkom o 21:00 ponúkne množstvo otázok a zaujímavých odpovedí. Moderátor Richard Sanitra na javisku najprv privíta členov hereckého súboru Štefana Šafárika a Vladimíra Rohoňa, ktorí otvoria tému ne/splnených snov, oživia spomienky na početné Shakespearove postavy stvárnené na divadelných doskách. a prezradia ako sa minulé obdobia zrkadlili v jeho nadčasových dielach.

Špeciálnym hosťom Noci divadiel bude klinický psychológ a psychoterapeut Ľudovít Novota, ktorý divákom i účinkujúcim priblíži prečo sú obyčajné detaily v našich snoch veľmi dôležité a čo všetko nám môžu odhaliť. Snívanie dokáže, okrem iného, upokojiť bolestné spomienky a podnecovať kreativitu a umeleckú tvorbu. Preto ústrednú časť programu uzavrie rozhovor s herečkou Danou Karolovou, ktorá stála pri zrode podujatia Vianoce u Gregora. Dozvieme sa aké sú zámery a doterajšie dosahy vzácneho benefičného koncertu DJGT, ktorého podstatou je spĺňanie veľmi špecifických snov a túžob.

Príjemnú náladu a celkovú atmosféru talkshow hudobne podfarbia a vystupňujú členovia Divadelnej kapely Ondřej Daniš, Mária Knoppová a Juraj Smutný.

Po skončení tejto časti Noci divadiel si v divadelnom podlubí, pred budovou DJGT, pri svetle Nočných sviečok, pripomenieme múdre a stále aktuálne verše W. Shakespeara.

V sobotu 18. novembra pozývame do DJGT všetkých divákov, ktorí majú záujem v netradičnom časovom rozpätí stráviť tvorivým spôsobom spoločné chvíle v Noci divadiel.

19:00 Aldo Nicolaj DOBRÝ ROČNÍK

Hrdinovia hry Stefano a Vincenzo sú reprezentantmi „dobrého ročníka“ a vytrvalými vyznávačmi životného vitalizmu. Nadčasový titul trefne otvára početné aktuálne otázky a ako recept na harmonické vzájomné spolunažívanie ponúka toleranciu a humor.

NOC DIVADIEL vo Zvolene začína nostalgickým príbehom o splnení si vlastných snov bez ohľadu na zdanlivo neprekonateľné prekážky. Netradičné medzinárodné podujatie spája slovenské a európske divadlá a na Slovensku ho koordinuje Divadelný ústav Bratislava. Tento ročník sa bude niesť v znamení motta SEN NOCI DIVADELNEJ.

20:15 Vernisáž výstavy SÚSNENIE / Horné foyer Divadla JGT

Maliar PETER ŠOLTÓ v cykle obrazov o opone zostáva verný svojmu tvorivému programu. Snaží sa „namaľovať nenamaľované“ – realitu duše, alebo realitu sna…

21:00 Talkshow SME Z TAKEJ LÁTKY / Sála DJGT

Moderátor R. Sanitra so svojimi hosťami oživia svoje spomienky na Shakespearove hry a postavy na javisku DJGT. Spoločne nám prezradia aké sú ich ne/splnené (nie iba divadelné) sny. Shakespearove verše a atraktívne piesne budú tematicky dotvárať celkovú atmosféru večera.

22:00 NOČNÉ SVIEČKY / Podlubie DJGT

Pri vchode do Divadla JGT si s divákmi posvietime na odkazy Noci divadiel.