NOC DIVADIEL DJGT – NOC SO SVETLOM PRE KAŽDÉHO

 Noc divadiel sa koná vždy tretiu novembrovú sobotu. Tento rok sa podujatie celoslovensky presunulo do virtuálneho priestoru. Divadlo Jozefa Gregora Tajovského preto prispôsobilo plánovaný program a na youtube kanáli DJGT prinesie v sobotu 21. novembra online program NOC SO SVETLOM PRE KAŽDÉHO, ktorý atraktívnou diskusiou a pútavými hudobnými hosťami poukáže na vzájomné obohacovanie sa inakosťou v kultúre.

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského počas 72. sezóny s mottom demaskovania aktívne skúma aj spoločensky pálčivé témy. Diváci sa s nimi stretli už v septembrovej premiére Polnočná omša. Po novom roku je naplánovaná premiéra inscenácie Čepiec podľa knihy Kataríny Kucbelovej. Kniha je sondou do súčasného Slovenska. Nevyhýba sa témam ako prístup k názorovým a etnickým minoritám, funkčná a nefunkčná rodina, dôvody vedúce k extrémizmu, degradácia ľudovej tvorby, rozvoj kritického myslenia či podpora osobnej a celkovej slobody.

Programom v znamení tolerancie a spolupatričnosti bude sprevádzať herec Richard Sanitra. Zvolenčanka Alena Mičian Ostrihoňová priblíži prácu s odlišnosťou pohľadom dlhoročnej pedagogičky a koordinátorky prevencie mládeže. Predstaví tiež úspechy zvolenského komunitného centra a rovnomenného súboru Romano Jilo. Choreografka Libuša Bachratá sa v praxi zaoberá slovenským folklórom, rómskymi tancami a flamencom. Podnetné skúsenosti získala aj v spolupráci s Idou Kelarovou a Čhavorenge, viac prezradí vo svojom vstupe. Treťou hosťkou je autorka spomínanej knihy Čepiec, literátka a poetka Katarína Kucbelová.

Hudobnými hosťami budú bratia Geišbergovci a Daniel Špiner. Ich piesne obohatené inšpiráciami a motívmi  z rôznych etník podčiarknu fakt, že práve kultúra môže byť mostom porozumenia. Do tematiky sa ponoria aj herci DJGT, ktorí na vlastnej koži zažijú pohybovo-tanečný workshop s choreografkou Libušou Bachratou. Najzaujímavejšie chvíle workshopu budú tiež súčasťou programu Noci divadiel.

Tradičnou bodkou za programom budú Nočné sviečky pred divadlom, tento rok prostredníctvom živého streamu. DJGT sa tak spojí svetlom sviec s divákmi a ďalšími divadlami na Slovensku i v Európe.

doc. Mgr.art. Peter Palik ArtD.,
umelecký šéf DJGT