Milé naše diváčky a diváci,

rok sa stretol s rokom a v kalendári opäť svieti dátum 27. marec. Pre nás divadelníkov je to výnimočný deň, pretože označuje Svetový deň divadla. Význam tohoto sviatku si uvedomujeme o to viac, že už rok nemôžeme hrať pre vás naživo.

Súčasťou Dňa divadla je Posolstvo, ktoré každoročne píše iná osobnosť divadla. V súčasnosti je prekladané už do viac ako päťdesiatich jazykov, aby mohlo znieť všade tam, kde je divadlo živé.

Jasné slová povzbudenia a pripomenutia sily umenia aj uprostred pandémie prináša tohtoročné stručné a výstižné Posolstvo z pera Helen Mirren, britskej divadelnej, filmovej a televíznej herečky a tiež neúnavnej charitatívnej aktivistky apelujúcej na ľudskosť v nás.

Posolstvo k Svetovému dňu divadla od Helen Mirren:

„Bolo to veľmi ťažké obdobie pre živé performatívne umenia, mnohí umelci, technici, umeleckí remeselníci a ženy bojovali o prežitie v profesii, ktorá je sama o sebe plná neistoty.

Možno však práve tá vždy prítomná neistota im umožnila prežiť pandémiu s duchaplnosťou a odvahou.

Za nových okolností sa ich predstavivosť pretavila do vynaliezavých, zábavných a dojímavých spôsobov komunikácie, samozrejme, do veľkej miery vďaka internetu.

Ľudia si navzájom rozprávali príbehy odkedy sú na tejto planéte. Krásna kultúra divadla bude žiť tak dlho, ako dlho tu zostaneme my.

Kreatívne podnety spisovateľov, dizajnérov, tanečníkov, spevákov, hercov, hudobníkov, režisérov nebudú nikdy potlačené a vo veľmi blízkej budúcnosti budú znova prekvitať s novou energiou a novým porozumením sveta, ktorý všetci zdieľame.

Už sa neviem dočkať!“

Umením naplnený Svetový deň divadla vám zo srdca praje vaše Divadlo Jozefa Gregora Tajovského.

Video  si môžete pozrieť TU:   POSOLSTVO K SVETOVÉMU DŇU DIVADLA 2021