Tlačová správa, 29.6.2024

SEZÓNA S OTÁZNIKMI

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského uzatvorilo svoju jubilejnú 75. divadelnú sezónu úspešným 50. ročníkom medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské,  ktorý niesol podtitul Otvorené horizonty. Nad tvorivými perspektívami, ktoré DJGT ponúka nasledujúca divadelná sezóna, však visí otáznik v podobe plánovanej rekonštrukcie priestorov divadla. V tejto chvíli  je otázne ako dlho a v akom rozsahu obmedzí rekonštrukcia kontakt divadla s divákmi. Aj táto neistota viedla dramaturgiu a vedenie divadla k zostaveniu sezóny 2024/2025 v duchu hesla  TÚŽBA A VZDOR. Toto heslo odzrkadľuje túžbu tvoriť a rozvíjať sa a zároveň  vzdorovať prekážkam a nepriaznivým podmienkam, ktoré tomu bránia.

Divadlo aj napriek týmto existenčným otáznikom, plánuje novú sezónu otvoriť 8. septembra 2024 divácky obľúbeným podujatím DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ. Okrem programu pre deti a interaktívnej prehliadky divadla, sa môžu diváci tešiť na premiéru netradičného projektu s názvom FRONTOVÝ AUTOBUS.

S ohľadom na osemdesiate výročie SNP a historického vzopätia Slovákov proti fašistickej diktatúre vznikla spolupráca DJGT s SKD Martin v snahe vytvoriť  performanciu inšpirovanú vznikom a aktivitami Frontového divadla, ktoré 12.9.1944 založil Andrej Bagar. Výsledkom spolupráce je spoločný program, ktorý by prezentovali na vytipovaných miestach, na ktorých pôvodné Frontové divadlo vystupovalo počas dramatických udalostí SNP.  Putovný projekt tak priblíži publiku príbehy ľudí, ktorí nebojovali pomocou zbraní, ale pomocou svojho umeleckého talentu, či ľudskosti a  vzdorovali tak nebezpečenstvu a ohrozeniu vlastného života.

V Mikulášskom období pripravila dramaturgia DJGT darček pre najmenších divákov a diváčky. Inscenácia s názvom  MY CHCEME DIVADLO!  deťom  hravým spôsobom vysvetlí, ako vzniká divadlo, a že divadelná rozprávka je len špičkou na vrchole tvorivého procesu. Cieľom projektu je vyslať detskému publiku pozitívny impulz vo vzťahu k divadlu a umeleckej tvorbe, a zároveň  mu poskytnúť platformu  pre využitie vlastnej kreativity, fantázie a talentu.

Prvou plánovanou premiérou v roku 2025 bude inscenovanie súčasnej hry slovenskej autorky Jany Borsukovej s názvom NAHÁ, ktorá získala ocenenie na festivale Nová dráma 2024.  Témou hry je osud herečky Hedy Lamarr, ktorá  vstúpila do histórie ako prvá žena, ktorá sa vyzliekla/hrala nahá vo filme. Zároveň je to aj prvá žena, ktorá získala ocenenie nazývané „vedecký Oscar“, pretože svojou vedeckou prácou prispela aj k vzniku internetu. Túto druhú skutočnosť však o nej už málokto vie. Viac je známa tým, ako vyzerala, než tým, kým bola. Inscenácia v réžií Petra Palika bude mať premiéru koncom februára 2025.

V závere sezóny sa do DJGT opäť vracia režisér Ján Luterán, ktorý  spoločne so svojim tvorivým tímom pripravuje otváraciu inscenáciu festivalu ZHZ. Diváci budú mať vďaka tomu možnosť vidieť slovenskú premiéru hry jedného najvýznamnejších súčasných autorov Rolanda Schimmelpfenniga 100 PIESNÍ. V tejto netradične koncipovanej hre sa autor snaží pomenovať  neopísateľné momenty bytia a poukazuje na to, aký vzácny je každý jeden okamih ľudského života, pretože môže byť posledný.

76. sezónu už tradične uzavrie 51. ročník festivalu ZÁMOCKÉ HRY ZVOLENSKÉ, ktorý sa, po vynútenej prestávke, znova vráti na nádvorie Zvolenského zámku. Návštevníkom a návštevníčkam ponúkne pestrý kultúrny program pre všetky generácie, zaujímavé domáce i zahraničné divadelné predstavenia, hudobné koncerty a rôznorodé sprievodné podujatia.

Peter Palik
umelecký šéf DJGT