predstavenie sa hrá v Štúdiu DJGT (voľné sedenie (nečíslované sedadlá) – vyberte si počet vstupeniek)

Petr Šabach – Peter Palik – Miro Mihálek: POSTARAJ SA!

Veselé i vážne príhody barového muzikanta na materskej dovolenke.

Chlap na materskej dovolenke – aj tak by sa dal nazvať príbeh barového muzikanta, ktorého žena sa rozhodla budovať si vlastnú kariéru a zverila mu výchovu ich dieťaťa.

Novela kultového českého autora Petra Šabacha bola dramatizáciou upravená na mieru hlavnému a jedinému predstaviteľovi Ondřejovi Danišovi, ktorý doplnil hru aj o vlastnú hudbu. Autor predlohy Petr Šabach je známy množstvom humoristických kníh, z ktorých viaceré boli predlohou úspešných filmov ako Pelíšky, Šakalí léta, Pupendo, U mě dobrý a ďalšie. Pre zápisky otecka v domácnosti zvolil názov Putování mořského koně. Inšpiroval sa faktom z ríše zvierat, kde morský koník reprezentuje raritu v rozmnožovaní – gravidný je totiž samček a nie samička. Autor s humorom jemu vlastným popisuje trampoty muža, barového muzikanta, ktorý sa ocitne v domácnosti a má sa postarať o malého syna, kým sa jeho žena bude venovať kariére.

Príhody v interpretácii Ondřeja Daniša a réžii Petra Palika budú blízke každému, kto mal niekedy do činenia s malými deťmi. Ihrisko, pieskovisko, boj o lopatku, stavanie z kociek, kočíkovanie, nakupovanie, prebaľovanie, neporiadok v detskej izbe a nevyhnutné stúpenie bosou nohou na tú najšpicatejšiu hračku patrí k tradičnému folklóru starostlivosti o dieťa. Popri tom sa hlavný hrdina zamýšľa aj nad sebou samým a nad tým, čo mu zo života „pred dieťaťom“ chýba a čo vlastne ani nie. Skúša sa popasovať s nástrahami všedných dní a napokon si uvedomí, že boli vlastne úplne jedinečné.

Komické, ironické i smutné rozprávanie o živote otca a malého chlapca uvádzame v Štúdiu DJGT.

plagat postaraj sa
PREMIÉRA: 17.12.2021
online premiéra 28.12.2021
dĺžka predstavenia: 60 min bez prestávky
foto poster a foto inscenácie: Vanda Mesiariková

OSOBY A OBSADENIE

MUŽ Ondřej Daniš

INSCENAČNÝ TÍM

Preklad Peter Palik
Réžia a výprava Peter Palik
Dramaturgia Uršuľa Turčanová
Hudba Ondřej Daniš

Podujatie realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.