Jana Pilzová

Jana Pilzová

člen súboru od roku 1994

Jana Pilzová získala svoje prvé angažmán v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Nezabudnuteľnou pre ňu zostáva spolupráca v niekoľkých divadelných projektoch s vynikajúcim československým režisérom Petrom Scherhaufferom. Po prechode do zvolenského divadla v roku 1994 zaujal režisérov jej temperament vyvažovaný precíznou analýzou textu a dôslednou prípravou, ktorú uplatnila v komediálnych i v dramatických polohách. Svoju hereckú profesionalitu uplatňuje aj v dabingu a v rozhlase. Nadabovala stovky postáv, medzi inými aj také hviezdy ako Kristin Scott Thomas, Ornella Mutti, Joan Valley Kilmer, Hanna Schygulla, Cybil Shepherd, Shannen Doherty a iné. V roku 2000 bola nominovaná na Zlatú slučku za najlepší dabing za postavu schizofreničky vo filme Siluety. Ako hosť účinkovala v MsD Actores v titulnej postave inscenácie Gupka; v divadelnom spolku Dívadlo v jednej z hlavných úloh v hre Mira Gavrana Nesmejte sa, prosím; v Divadle Záhrada – Centrum nezávislej kultúry v Banskej Bystrici v netradičnej úprave Lorcovej drámy Dom Bernardy Alby. Účinkovala v niekoľkých televíznych seriáloch, ako napr. Rodinné prípady, Divoké kone, Chlapi neplačú, Ordinácia v ružovej záhrade, V mene zákona, Aféry 1. séria.

Vo zvolenskom divadle ju diváci môžu vidieť ako originálne stvárňuje postupne osem postáv v Shakespearovej hre Skrotenie zlej ženy. Komediálne ladenú postavu JANY FINTOVEJ zosobňuje v hre Lekárske tajomstvo. Účinkuje tiež v štúdiovej hre Sliepka ako výstredná herečka DIANA a v inscenácii Denník Anny Frankovej ako PETRONELA VAN DAANOVÁ ľpejúca na udržaní svojho výnimočného postavenia. V postave triednej KOLÍSKOVEJ z hry Škola základ života predkladá hĺbkovú analýzu učiteľky podliehajúcej systému školstva aj doby. V čiernej komédii Drexlerovci precízne buduje a varíruje charakter svojráznej KLÁRY. Poeticky presnú emóciu prináša na javisko v postave MAGERIHO MATKY a SNOVEJ MORENY v muzikáli Balada pre banditu.

V roku 2009 získala Prémiu Literárneho fondu za stvárnenie postavy UČITEĽKY v hre Návšteva starej dámy. V roku 2011 získala Cenu Literárneho fondu za stvárnenie postavy HELENKY v hre Plač. V roku 2015 získala Prémiu Literárneho fondu za plasticky stvárnenú titulnú postavu „tetušky“ MARTY BREWSTEROVEJ v inscenácii Arzenik a staré dámy.


Inscenácie
Postavy
S LÁSKOU SA NEZAHRÁVA ŽENA
PASCA NA MYŠI PANI BOYLOVÁ
BALADA PRE BANDITU MAGERIHO MATKA, SNOVÁ MORENA
DREXLEROVCI KLÁRA
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA KOLÍSKOVÁ, triedna (slovenčina)
DENNÍK ANNY FRANKOVEJ PETRONELA VAN DAANOVÁ
SLIEPKA DIANA
LEKÁRSKE TAJOMSTVO JANA FINTOVÁ