Jana Pilzová

Jana Pilzová

člen súboru od roku 1994

Jana Pilzová získala svoje prvé angažmán v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Do umeleckého súboru DJGT nastúpila v roku 1994. Režiséri oceňovali jej zápal pre tvorbu vyvažovaný precíznou analýzou textu a dôslednou prípravou, ktorú uplatňuje v komediálnych i v dramatických polohách. Nezabudnuteľnou pre ňu zostáva spolupráca v niekoľkých divadelných projektoch s režisérom Petrom Scherhaufferom. Svoju hereckú profesionalitu uplatňuje tiež v dabingu a v rozhlase. Nadabovala stovky postáv, v roku 2000 bola nominovaná na Zlatú slučku za najlepší dabing. Ako hosť účinkovala v Mestskom divadle Actores, v divadelnom spolku Dívadlo, v Divadle Záhrada – Centrum nezávislej kultúry v Banskej Bystrici. Účinkovala tiež v niekoľkých televíznych seriáloch.

Diváci si môžu vychutnať jej postavy v žánrovo rôznych inscenáciách. Komediálne ladenú postavu JANY FINTOVEJ zosobňuje v inscenácii Lekárske tajomstvo. V čiernej komédii Drexlerovci precízne buduje a varíruje charakter svojráznej KLÁRY. V štúdiovej inscenácii Sliepka účinkuje ako svojská herečka DIANA. V inscenácii Denník Anny Frankovej sa predstavuje ako PETRONELA VAN DAANOVÁ vytrvalo ľpejúca na udržaní svojho statusu. V postave triednej KOLÍSKOVEJ z inscenácie Škola základ života prechádza procesom učiteľky podliehajúcej systému. Poeticky presnú emóciu prináša na javisko v postave MAGERIHO MATKY a SNOVEJ MORENY v muzikáli Balada pre banditu. V inscenácii S láskou sa nezahráva zosobňuje ŽENU a v detektívke Pasca na myši PANI BOYLOVÚ

Jana Pilzová v roku 2009 získala Prémiu Literárneho fondu za stvárnenie postavy UČITEĽKY v inscenácii Návšteva starej dámy. V roku 2011 získala Cenu Literárneho fondu za stvárnenie postavy HELENKY v inscenácii Plač. V roku 2015 získala Prémiu Literárneho fondu za titulnú postavu MARTY BREWSTEROVEJ v inscenácii Arzenik a staré dámy.


Inscenácie
Postavy
POLNOČNÁ OMŠA VILMA
TICHÁ NOC, TMAVÁ NOC TEREZA MARYKOVÁ (odbojárka)
S LÁSKOU SA NEZAHRÁVA ŽENA
PASCA NA MYŠI PANI BOYLOVÁ
BALADA PRE BANDITU MAGERIHO MATKA, SNOVÁ MORENA
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA KOLÍSKOVÁ, triedna (slovenčina)
DENNÍK ANNY FRANKOVEJ PETRONELA VAN DAANOVÁ
SLIEPKA DIANA