Jana Pilzová

Jana Pilzová

člen súboru od roku 1994

Jana Pilzová získala svoje prvé angažmán v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Do umeleckého súboru DJGT nastúpila v roku 1994. Režiséri oceňovali jej zápal pre tvorbu vyvažovaný precíznou analýzou textu a dôslednou prípravou, ktorú uplatňuje v komediálnych i v dramatických polohách. Nezabudnuteľnou pre ňu zostáva spolupráca v niekoľkých divadelných projektoch s režisérom Petrom Scherhaufferom. Svoju hereckú profesionalitu uplatňuje tiež v dabingu a v rozhlase. Nadabovala stovky postáv, v roku 2000 bola nominovaná na Zlatú slučku za najlepší dabing. Ako hosť účinkovala v Mestskom divadle Actores, v divadelnom spolku Dívadlo, v Divadle Záhrada – Centrum nezávislej kultúry v Banskej Bystrici. Účinkovala tiež v niekoľkých televíznych seriáloch.

Diváci si môžu vychutnať jej postavy v žánrovo rôznych inscenáciách. Komediálne ladenú postavu JANY FINTOVEJ zosobňuje v inscenácii Lekárske tajomstvo. V čiernej komédii Drexlerovci precízne buduje a varíruje charakter svojráznej KLÁRY. V štúdiovej inscenácii Sliepka účinkuje ako svojská herečka DIANA. V inscenácii Denník Anny Frankovej sa predstavuje ako PETRONELA VAN DAANOVÁ vytrvalo ľpejúca na udržaní svojho statusu. V postave triednej KOLÍSKOVEJ z inscenácie Škola základ života prechádza procesom učiteľky podliehajúcej systému. Poeticky presnú emóciu prináša na javisko v postave MAGERIHO MATKY a SNOVEJ MORENY v muzikáli Balada pre banditu. V inscenácii S láskou sa nezahráva zosobňuje ŽENU a v detektívke Pasca na myši PANI BOYLOVÚ

Jana Pilzová v roku 2009 získala Prémiu Literárneho fondu za stvárnenie postavy UČITEĽKY v inscenácii Návšteva starej dámy. V roku 2011 získala Cenu Literárneho fondu za stvárnenie postavy HELENKY v inscenácii Plač. V roku 2015 získala Prémiu Literárneho fondu za titulnú postavu MARTY BREWSTEROVEJ v inscenácii Arzenik a staré dámy.


Inscenácie
Postavy
S LÁSKOU SA NEZAHRÁVA ŽENA
PASCA NA MYŠI PANI BOYLOVÁ
BALADA PRE BANDITU MAGERIHO MATKA, SNOVÁ MORENA
DREXLEROVCI KLÁRA
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA KOLÍSKOVÁ, triedna (slovenčina)
DENNÍK ANNY FRANKOVEJ PETRONELA VAN DAANOVÁ
SLIEPKA DIANA