Hadar Galron: I LOVE MAMA

Komédia o výzvach moderného materstva

Premiéra hry I LOVE MAMA otvorí jubilejnú 75. sezónu DJGT s podtitulom „Legendy“. A i keď v umení nájdeme množstvo legiend, práve MAMA je nepísanou legendou azda každého z nás.

Komediálna hra plná žien pochádza z pera súčasnej izraelskej dramatičky HADAR GALRON, ktorá sa zhostí aj jej réžie! Vďaka tomu spoznáme na Slovensku po prvýkrát režijný rukopis svetovo renomovanej dramatičky, režisérky, herečky, stand-up komičky a uznávanej divadelnej osobnosti pôsobiacej v rôznych multi-kultúrnych prostrediach. Ženské témy, hľadanie tolerancie a humor ako krabička poslednej záchrany patria k jej typickým autorským črtám. Okrem hry I LOVE MAMA ich zobrazila napríklad aj v dráme MIKVE, známej aj v našom divadelnom prostredí.

Inscenácia I LOVE MAMA prinesie na scénu deväť žien a tri generácie jednej veľkej rodiny – od láskavej babičky cez povahovo odlišné dcéry, čerstvú nevestu až po vnučky hľadajúce svoje miesto v modernej dobe. Humorné situácie a vtipné dialógy zachytávajú s nadhľadom aj vážnejšie aspekty materstva: ako skĺbiť materstvo s kariérou, ako si popri materstve udržať manželstvo, ako mať dieťa aj bez muža, ako sa vyrovnať s nečakaným tehotenstvom, ako zvládnuť popôrodnú depresiu, ako čeliť ortodoxnej matke, ako nájsť seba samú, ako chutí láska.

Inscenáciu doplní hudba medzinárodne renomovaného hudobníka Itamara Grossa a mužské postavy zosobnené jedným hercom. Na unikátnej inscenácii sa budú podieľať aj výrazné mená slovenskej divadelnej scény Jozef Ciller, Eva Kleinová, Mária Danadová a ďalší. V postave babičky a veľkej mamy rodiny sa v alternácii s Janou Pilzovou predstaví hosťujúca herečka Slovenského národného divadla Božidara Turzonovová.

Komediálna, vážna i dojímavá drobnokresba žien troch generácii bude osviežujúcim titulom v repertoári pre divákov i diváčky každého veku.

poster I LOVE MAMA
poster i love mama BT – kópia
Slovenská premiéra: 
1 . premiéra 6. októbra 2023
2. premiéra 7. októbra 2023

Foto poster: Vanda Mesiariková
Grafika poster: Simona Hanes  

Foto: 

OSOBY A OBSADENIE

ABIGAIL Mária Knoppová
SIMCHA Jana Pilzová / Božidara Turzonovová a. h.
ETI Dana Karolová
TALLI Iveta Marcineková
NOA Barbora Špániková
LEA Lucia Letková
ELLA Dominika Výrostek Misárová
RIKI Martina Chmelanová
ALMA Ivona Petríková a.h.
GIDI, DOTAN, MIKI, RONI
(a všetky ďalšie mužské postavy)
Ondřej Daniš

INSCENAČNÝ TÍM

Réžia Hadar Galron
Preklad Mário Drgoňa
Scéna Jozef Ciller
Dramaturgia
Darina Abrahámová
Dramaturgická spolupráca
Uršuľa Turčanová
Kostýmy Eva Kleinová
Hudba a korepetície Itamar Gross
Pohybová spolupráca Mária Danadová

Podujatie realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja

Inscenáciu podporila Nadácia Tatrabanka

Podujatie realizované s finančnou podporou Veľvyslanectva Izraelského štátu v Slovenskej republike

Inscenáciu finančne podporilo Občianske združenie KLUB PRIATEĽOV DJGT