Vladimír Rohoň

Vladimír Rohoň

člen súboru od roku 1974

Vladimír Rohoň po prvom angažmáne v Českých Budějoviciach nastúpil v roku 1974 do Zvolena. Režiséri zo začiatku stavali najmä na jeho komediálnych danostiach, ľudskosti a duchaplnej improvizácii. Postupne sa jeho komediálny talent obohatil aj o dramatický rozmer. Najmä v hrách Shakespeara, Cervantesa, ale i v hrách slovenských autorov, v Alžbete Báthoryčke (Ficko), Slovenskej rapsódii (Amerikán), či v hre Ľ. Feldeka Hraj, noha – a ty druhá, tancuj! zaujal prepojením ľudských a satirických prvkov jednotlivých charakterov a dosiahol tým pôsobivý, sýty účinok.

Vladimír Rohoň vkladá do každej postavy niečo osobité a udržiava si stálu divácku priazeň. Dramaticky, plasticky a ľudsky stvárnil černošského šoféra HOKEHO COLEBURNA v inscenácii Šofér slečny Daisy. Výraznou postavou bol tiež ťažkopádny, ale dôsledný WALT v inscenácii Dobre rozohraná partia. Aktuálne hrá širokú škálu postáv: v komédii Lekárske tajomstvo hrá dôverčivého doktora VALENTKA, vo veselohre Charleyho teta sprevádza dejom ako komorník BRASSET, v hre Škola základ života vnímavo stvárňuje postavu roztržitého profesora GÁBRLÍKA. V muzikáli Balada pre banditu plasticky zosobňuje postavu OTCA aj humornejšie ladeného POŠTÁRA. V roku 2017 slávil životné jubileum 70 rokov a pri tejto príležitosti mala premiéru hra ILUZIONISTI, kde stvárňuje hlavnú postavu hereckého barda KAZIMÍRA KANTA.

V roku 2006 získal Cenu Jozefa Kronera za najlepší herecký výkon v divadelnej sezóne 2005/2006 za postavu HOKEHO COLEBURNA v hre Alfreda Uhryho Šofér slečny Daisy. Pútavo zosobnil aj postavu ILLA v hre Návšteva starej dámy, ktorá mu v roku 2009 priniesla Prémiu Literárneho fondu. V roku 2012 získal Cenu Literárneho fondu za stvárnenie postavy Dr. VALENTKA v hre Lekárske tajomstvo. V roku 2017 získal CENU LITERÁRNEHO FONDU za stvárnenie postavy KAZIMÍRA KANTA v inscenácii Iluzionisti.


Inscenácie
Postavy
NA KONCI… STARÝ OTEC
S LÁSKOU SA NEZAHRÁVA BLÁZIUS
ČERTICE ISIDORO / GOLDONI
O TROCH KRÁSACH SVETA ZÁHRADNÍK
PASCA NA MYŠI PÁN PARAVICINI
BALADA PRE BANDITU DRAĆ, POŠTÁR
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA GABRLÍK (matematika)
CHARLEYHO TETA BRASSET
LEKÁRSKE TAJOMSTVO DR.HUBERT VALENTKO