Vladimír Rohoň

Vladimír Rohoň

člen súboru od roku 1974

Vladimír Rohoň po prvom angažmáne v Českých Budějoviciach nastúpil v roku 1974 do Zvolena. Režiséri zo začiatku stavali najmä na jeho komediálnych danostiach, ľudskosti a duchaplnej improvizácii. Postupne sa jeho komediálny talent obohatil aj o dramatický rozmer. Najmä v hrách Shakespeara, Cervantesa, ale i v hrách slovenských autorov, v Alžbete Báthoryčke (Ficko), Slovenskej rapsódii (Amerikán), či v hre Ľ. Feldeka Hraj, noha – a ty druhá, tancuj! zaujal prepojením ľudských a satirických prvkov jednotlivých charakterov a dosiahol tým pôsobivý, sýty účinok.

Vladimír Rohoň vkladá do každej postavy niečo osobité a udržiava si stálu divácku priazeň. Dramaticky, plasticky a ľudsky stvárnil černošského šoféra HOKEHO COLEBURNA v inscenácii Šofér slečny Daisy. Výraznou postavou bol tiež ťažkopádny, ale dôsledný WALT v inscenácii Dobre rozohraná partia. Aktuálne hrá širokú škálu postáv: v komédii Lekárske tajomstvo hrá dôverčivého doktora VALENTKA, vo veselohre Charleyho teta sprevádza dejom ako komorník BRASSET, v hre Škola základ života vnímavo stvárňuje postavu roztržitého profesora GÁBRLÍKA. V muzikáli Balada pre banditu plasticky zosobňuje postavu OTCA aj humornejšie ladeného POŠTÁRA. V roku 2017 slávil životné jubileum 70 rokov a pri tejto príležitosti mala premiéru hra ILUZIONISTI, kde stvárňuje hlavnú postavu hereckého barda KAZIMÍRA KANTA.

V roku 2006 získal Cenu Jozefa Kronera za najlepší herecký výkon v divadelnej sezóne 2005/2006 za postavu HOKEHO COLEBURNA v hre Alfreda Uhryho Šofér slečny Daisy. Pútavo zosobnil aj postavu ILLA v hre Návšteva starej dámy, ktorá mu v roku 2009 priniesla Prémiu Literárneho fondu. V roku 2012 získal Cenu Literárneho fondu za stvárnenie postavy Dr. VALENTKA v hre Lekárske tajomstvo. V roku 2017 získal CENU LITERÁRNEHO FONDU za stvárnenie postavy KAZIMÍRA KANTA v inscenácii Iluzionisti.


Inscenácie
Postavy
ČERTICE ISIDORO / GOLDONI
O TROCH KRÁSACH SVETA ZÁHRADNÍK
PASCA NA MYŠI PÁN PARAVICINI
BALADA PRE BANDITU DRAĆ, POŠTÁR
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA GABRLÍK (matematika)
CHARLEYHO TETA BRASSET
SKROTENIE ZLEJ ŽENY STARÝ PÁN
NA KONCI… STARÝ OTEC
LEKÁRSKE TAJOMSTVO DR.HUBERT VALENTKO