Daniel Výrostek

Daniel Výrostek

člen súboru od roku 2007

Daniel Výrostek je absolventom Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Divadlu sa venuje od trinástich rokov, kedy začal študovať herectvo na Konzervatóriu v Košiciach. Venuje sa moderovaniu, prednesu, spevu, autorskému čítaniu, rozhlasu. Výrazné úspechy má v dabingu, za ktorý bol v roku 2005 ocenený Zlatou slučkou. V relácii Javiskové debatenie TV Hronka prináša reportáže z kutúrneho diania regiónu. So zvolenským divadlom začal spolupracovať už ako študent a členom umeleckého súboru sa stal v roku 2007. Režiséri využívali jeho tvárnosť a tak už v začiatkoch zosobnil celé spektrum typov postáv. Aj jeho súčasné postavy sú žánrovo pestré.

Diváci ho môžu vidieť v komédiách, predstavuje sa ako CHARLEY WYKEHAM vo veselohre Charleyho teta, rozhnevaný mladý muž, „pankerský“ PATRIK hľadajúci otca v hre Lekárske tajomstvo či ako vitálny a pohotový TRANIO v Skrotení zlej ženy. Dramatický náboj prináša precízne spracovaná centrálna postava JOZEFA GREGORA TAJOVSKÉHO v hre Na konci… V autorskej hre s piesňami Svet (podľa) Urbana umocňuje v postave DANA výpoveď inscenácie a rozvíja svoj široký spevácky potenciál. Účinkuje aj v rozprávkach divadla, aktuálne je hlavným predstaviteľom SMELÉHO ZAJKA v rovnomennej rozprávke. Precízne a vtipne vybudoval postavu triedneho bifľoša VÁCLAVA KRHÚNKA v hre Škola základ života. Dramatický náboj majú jeho postavy v muzikáli Balada pre banditu: vojnový zbeh UHRÍN a mladší brat Nikolu Šuhaja JURO ŠUHAJ.

V roku 2010 získal Prémiu Literárneho fondu za stvárnenie postavy Chlapec Danko v rozprávke Hľadá sa Mikuláš! s prihliadnutím na stvárnenie ďalších ústredných rozprávkových postáv: Kocúr Minašu v rozprávke Kocúr v čižmách, Čimo v rozprávke Čin-Čin, Bystrozraký v rozprávke Dlhý, Široký, Bystrozraký. V roku 2014 získal Cenu Literárneho fondu za stvárnenie JOZEFA GREGORA TAJOVSKÉHO v hre Na konci…


Inscenácie
postavy
NA KONCI JOZEF
MANDRAGORA NICIA
ČERTICE TOFFOLO
PASCA NA MYŠI CHRISTOPHER WREN
BALADA PRE BANDITU UHRÍN, JURO ŠUHAJ, LACI
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA
VÁCLAV KRHÚNEK, šplhúň a šprt
SMELÝ ZAJKO
 SMELÝ ZAJKO
CHARLEYHO TETA
CHARLEY WYKEHAM
POLEPETKO POLEPETKO
LEKÁRSKE TAJOMSTVO PATRIK
SVET (PODĽA) URBANA  DANO