predstavenie sa hrá v Štúdiu DJGT (voľné sedenie (nečíslované sedadlá) – vyberte si počet vstupeniek)

Niccolo Machiavelli: MANDRAGORA

Nový pohľad na uznávanú renesančnú komédiu o oklamanom paroháčovi

Známa renesančná komédia Mandragora má svoje pevné miesto v európskej kultúre. Nicollo Machiavelli vložil do humorného príbehu o oklamanom paroháčovi nielen šteklivé situácie, ale aj filozofické zamyslenia a kritiku pretvárky.

Dej hry je situovaný do Florencie, kolísky renesančného umenia a autorovho rodiska. V čase, keď v meste vrcholí karnevalový ošiaľ, násobia sa ľudské vášne i charakterové slabosti, kladie sa maska na masku. Scestovaný Callimaco zatúži po pôvaboch krásnej Lucrezie, manželky nasprostastého doktora Niciu. Pri hľadaní spôsobov ako preniknúť do jej blízkosti sa spolu s prešibaným spoločníkom Liguriom riadia heslom „účel svätí prostriedky“. Do svojej maškarády obratne zapoja i frátra Timotea, ktorému cvengot peňazí nie je cudzí. Dobrou radou vie nečakane prispieť aj lakonický sluha Siro.

Režisér Peter Palik podporil dynamiku a nadsádzku hry tým, že účinkujúci herci v nej vystupujú ako členovia všestrannej pouličnej kapely Mandragora. Palik je tiež autorom úpravy hry a scény. Výrazné kostýmy hercov navrhla Eva Farkašová. Dramaturgiu zastrešila Uršuľa Turčanová a naživo hrané piesne na Machiavelliho prebásnené verše zhudobnili Martin Geišberg a Daniel Špiner. V inscenácii účinkujú Juraj Smutný, Ondřej Daniš, Daniel Výrostek, Lucia Letková, Richard Sanitra a Tomáš Ivanka ako hosť.

Inscenácia Mandragora vstupuje s razantnou energiou do komorného priestoru divadelného Štúdia. Použité scénické riešenie kladie na prvé miesto silu interpretácie protagonistov, tak ako za čias renesancie, čo umožňuje odohrať inscenáciu aj v atypických priestoroch. Filozof, historik a politik Nicollo Machiavelli (1469-1527) je dodnes skloňovaný najmä vďaka knihe Vladár o mechanizmoch fungovania moci. Jeho uznávaná komédia Mandragora patrí v rámci európskej kultúry do žánru commedia erudita, učená komédia. Príležitosť pozrieť sa ňu novou optikou majú diváci i starší študenti stredných a vysokých škôl v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene.

Uvedenie inscenácie Niccola Machiavelliho Mandragora je súčasťou dramaturgického konceptu 70. sezóny DJGT. Počas jubilejnej sezóny uvádza DJGT premiéry textov hier, ktoré už boli v histórii divadla inscenované a prepája tak minulosť so súčasnosťou. Komédia Mandragora mala pôvodnú premiéru v roku 1960 v réžii Igora Lemboviča

plagat mandragora

PREMIÉRA: 29.3.2019 v Štúdiu DJGT
Dĺžka predstavenia: 75 min bez prestávky
Odporúčame od 16 rokov

OSOBY A OBSADENIE

Callimaco Juraj Smutný
Ligurio Ondřej Daniš
Nicia Daniel Výrostek
Lucrezia Lucia Letková
Timoteo Richard Sanitra
Siro Tomáš Ivanka a.h.

INSCENAČNÝ TÍM

Preklad  Blahoslav Hečko
Réžia, scéna, úprava Peter Palik
Dramaturgia Uršuľa Turčanová
Hudba Martin Geišberg a Daniel Špiner
Kostýmy Eva Farkašová
Korepetície Tomáš Ivanka

MÉDIA
Javiskové debatenie – Mandragora (TV Hronka, 21.03.2019)

Inscenáciu finančne podporilo Občianske združenie KLUB PRIATEĽOV DJGT