Michal Ďuriš

Michal Ďuriš

člen súboru od r. 2011

Michal Ďuriš sa divadlu venuje profesionálne už viac ako 20 rokov. Pohybuje sa v širokej škále umeleckého zamerania: kočovným divadlom počnúc, cez bábkové, tanečné, pohybové divadlo až po operu. Do roku 1991 pôsobil v Bratislave na voľnej nohe. Od roku 1991 do roku 1996 bol hercom Bábkového divadla na Rázcestí, počas tohto pôsobenia získal Cenu Literárneho fondu. Od roku 1996 do 2011 bol na voľnej nohe, spolupracoval s rádiom Twist, s rádiom Rebeca, so Slovenským rozhlasom, účinkoval ako moderátor v STV a v Markíze (Pokušenie), spolupracoval s Divadlom Z pasáže, so Štátnou operou BB, s divadlom Maska, s Divadlom Actores Rožňava a s DJGT Zvolen. Spolupracuje aj s dabingovými a rozhlasovými štúdiami, tiež s komorným divadlom Ticho a spol. (Všade tá rieka…), s Malou scénou STU (Otec, Othello), s divadlom Aréna a ďalšími.

Od októbra 2011 sa stal interným hercom umeleckého súboru DJGT a divadlo hneď naplno využilo jeho danosti. V hre Lekárske tajomstvo stvárňuje ústrednú postavu DOKTORA MORVAJA. Výrazne exceluje v postave PETRUCHIA v Shakespearovej hre Skrotenie zlej ženy, kde sa plnokrvne vyhral s postavou krotiteľa neskrotnej Kataríny a svoje repliky napĺňa hravosťou, živelnosťou, humorom, sarkazmom, nadhľadom aj priamosťou. Vo veselohre Charleyho teta vytvoril vtipnú podobu plukovníka CHESNEYHO, v komédii Celebrity zas starnúceho, vitálne sa cítiaceho herca ALANA. V roku 2016 s úspechom režijne pripravil štúdiovú inscenáciu DJGT Sliepka od súčasného ruského dramatika Nikolaja Koljadu. V inscenácii Škola základ života presne sformoval postavu despotického učiteľa LEJSALA. V muzikáli Balada pre banditu citlivo graduje vnútornú premenu VELITEĽA v dedine Koločava.

Za stvárnenie MAJORA v inscenácii Tótovci získal v roku 2012 Cenu Literárneho fondu. Za stvárnenie PETRUCHIA v hre Skrotenie zlej ženy zas získal v roku 2014 Prémiu Literárneho fondu. V roku 2017 získal divácku Cenu MOTÝĽ pre Najpopulárnejšieho herca DJGT, ktorú obhájil aj v roku 2018.


Inscenácie
Postavy
S LÁSKOU SA NEZAHRÁVA BARÓN
ČERTICE TONI
PASCA NA MYŠI MAJOR METCALF
BALADA PRE BANDITU VELITEĽ
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA LEJSAL (latina)
CHARLEYHO TETA SIR FRANCIS CHESNEY
POLEPETKO ZBOJNÍK ZBUBADLO
LEKÁRSKE TAJOMSTVO DR.DAVID MORVAJ