Michal Ďuriš

Michal Ďuriš

člen súboru od r. 2011

Michal Ďuriš sa vo svojom divadelnom živote pohybuje v širokej škále umeleckého zamerania: kočovným divadlom počnúc, cez bábkové, tanečné, pohybové divadlo až po operu a činohru. Členom umeleckého súboru DJGT sa stal v roku 2011. Do roku 1991 pôsobil v Bratislave na voľnej nohe. Od roku 1991 do roku 1996 bol hercom Bábkového divadla na Rázcestí, počas tohto pôsobenia získal Cenu Literárneho fondu. Od roku 1996 do 2011 bol na voľnej nohe, spolupracoval s rádiami aj so Slovenským rozhlasom, účinkoval ako moderátor v STV a v Markíze, spolupracoval s Divadlom Z pasáže, so Štátnou operou BB, divadlom Maska, Divadlom Actores Rožňava a DJGT Zvolen. Okrem toho spolupracuje s dabingovými a rozhlasovými štúdiami, tiež s komorným divadlom Ticho a spol., s Malou scénou STU, s divadlom Aréna, SND Bratislava a ďalšími. V roku 2016 s úspechom režijne pripravil v DJGT štúdiovú inscenáciu Sliepka od súčasného ruského dramatika Nikolaja Koljadu.

Jeho všestranné a mnohotvárne herecké danosti divadlo naplno využíva. Diváci oceňujú špecifické fluidum, ktorým napĺňa jednotlivé postavy. K tým novším patrí MAJOR METCALF v detektívnej inscenácii Pasca na myši a BARÓN v inscenácii S láskou sa nezahráva. V inscenácii Lekárske tajomstvo stvárňuje ústrednú postavu DOKTORA MORVAJA a v inscenácii Čertice TONIHO. Vo veselohre Charleyho teta vytvára vtipnú rustikálnu podobu plukovníka CHESNEYHO. V inscenácii Škola základ života precízne sformoval postavu despotického učiteľa LEJSALA. V muzikáli Balada pre banditu citlivo graduje vnútornú premenu VELITEĽA v dedine Koločava.

Michal Ďuriš v roku 2012 získal Cenu Literárneho fondu za stvárnenie MAJORA v inscenácii Tótovci. V roku 2014 získal Prémiu Literárneho fondu za stvárnenie PETRUCHIA v inscenácii Skrotenie zlej ženy. V roku 2017 získal divácku Cenu MOTÝĽ pre Najpopulárnejšieho herca DJGT za 68. sezónu. Cenu Motýľ obhájil aj v roku 2018.


Inscenácie
Postavy
REVÍZOR MEŠŤANOSTA Skvoznik-Dmuchanovskij
POLNOČNÁ OMŠA PORUČÍK BRECKER
TICHÁ NOC, TMAVÁ NOC EUGEN MEDEK
S LÁSKOU SA NEZAHRÁVA BARÓN
ČERTICE TONI
PASCA NA MYŠI MAJOR METCALF
BALADA PRE BANDITU VELITEĽ
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA LEJSAL (latina)
CHARLEYHO TETA SIR FRANCIS CHESNEY
POLEPETKO ZBOJNÍK ZBUBADLO