Svetlana Sarvašová

Svetlana Sarvašová

člen súboru od roku 1995

Svetlana Sarvašová nastúpila po absolvovaní herectva na JAMU v Brne do Divadla J. Záborského v Prešove, kde vytvorila viacero zaujímavých postáv – napr. Hermiu v Sne noci svätojánskej, Denisu v operete Mamzelle Nitouche a najväčší úspech dosiahla v úlohe pani Johnsonovej v muzikáli Pokrvní bratia. Do umeleckého súboru DJGT nastúpila v roku 1995. Jeden rok pôsobila ako umelecká šéfka DJGT. Jej temperamentný talent, precízna príprava a tvorivá spolupráca s režisérom boli základom úspechu jej dramatických i tragických postáv. Zmysel pre nadsádzku a schopnosť vytvoriť gag našiel zas uplatnenie v komédiách. V muzikáloch zaujal jej emotívny dramatický hlas – napr. v inscenácii Husári (Cosima), Radúz a Mahuliena (Runa) a Cigáni idú do neba (Rada), ako aj v muzikáli Prekliaty básnik, kde stvárnila postavu životom skúšanej MARGOT.

Diváci ju môžu vidieť vo veselohre Charleyho teta ako DONNU LUCIU D´ALVADOREZ, skutočnú brazílsku milionárku. V životopisnej inscenácii Orol tatranský zosobňuje matku Adely Ostrolúckej ALŽBETU OSTROLÚCKU, v komédii Lekárske tajomstvo MAGDU MORVAJOVÚ a v hre Škola základ života prísnu dejepisárku SUCHÁNKOVÚ. V muzikáli Balada pre banditu vystupuje ako tajomná MORENA a vnáša do deja silné osudové momenty.

V roku 2009 ocenil Literárny fond jej stvárnenie KLÁRY ZACHANASSIANOVEJ v inscenácii Návšteva starej dámy Cenou Literárneho fondu. V roku 2015 získala Prémiu Literárneho fondu za presvedčivo stvárnenú titulnú postavu „tetušky“ ABBY BREWSTEROVEJ v inscenácii Arzenik a staré dámy. Pravidelne sa objavuje v trojici najpopulárnejších herečiek DJGT v ankete Motýľ a v roku 2018 získala divácku Cenu Motýľ ako Najpopulárnejšia herečka 69. sezóny DJGT.


Inscenácie
Postavy
BALADA PRE BANDITU MORENA
BETA, KDE SI? ČOBEJKA, sedliačka
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA SUCHÁNKOVÁ (dejepis)
CHARLEYHO TETA DONNA LUCIA D´ALVADOREZ
HĽADÁ SA MIKULÁŠ MOMO, ELF 2
LEKÁRSKE TAJOMSTVO MAGDA MORVAJOVÁ