Svetlana Sarvašová

Svetlana Sarvašová

člen súboru od roku 1995

Svetlana Hank Sarvašová nastúpila po absolvovaní herectva na JAMU v Brne do Divadla J. Záborského v Prešove, kde vytvorila viacero zaujímavých postáv – napr. Hermiu v Sne noci svätojánskej, Denisu v operete Mamzelle Nitouche a najväčší úspech dosiahla v úlohe pani Johnsonovej v muzikáli Pokrvní bratia. Do umeleckého súboru DJGT nastúpila v roku 1995. Jeden rok pôsobila ako umelecká šéfka DJGT. Jej temperamentný talent, precízna príprava a tvorivá spolupráca s režisérom boli základom úspechu jej dramatických i tragických postáv. Zmysel pre nadsádzku a schopnosť vytvoriť gag našiel zas uplatnenie v komédiách. V muzikáloch zaujal jej emotívny dramatický hlas – napr. v inscenácii Husári (Cosima), Radúz a Mahuliena (Runa) a Cigáni idú do neba (Rada), ako aj v muzikáli Prekliaty básnik, kde stvárnila postavu životom skúšanej MARGOT.

Diváci ju môžu vidieť vo veselohre Charleyho teta ako DONNU LUCIU D´ALVADOREZ, skutočnú brazílsku milionárku. V životopisnej inscenácii Orol tatranský zosobňuje matku Adely Ostrolúckej ALŽBETU OSTROLÚCKU, v komédii Lekárske tajomstvo MAGDU MORVAJOVÚ a v hre Škola základ života prísnu dejepisárku SUCHÁNKOVÚ. V muzikáli Balada pre banditu vystupuje ako tajomná MORENA a vnáša do deja silné osudové momenty.

V roku 2009 ocenil Literárny fond jej stvárnenie KLÁRY ZACHANASSIANOVEJ v inscenácii Návšteva starej dámy Cenou Literárneho fondu. V roku 2015 získala Prémiu Literárneho fondu za presvedčivo stvárnenú titulnú postavu „tetušky“ ABBY BREWSTEROVEJ v inscenácii Arzenik a staré dámy. Pravidelne sa objavuje v trojici najpopulárnejších herečiek DJGT v ankete Motýľ a v roku 2018 získala divácku Cenu Motýľ ako Najpopulárnejšia herečka 69. sezóny DJGT.


Inscenácie
Postavy
S LÁSKOU SA NEZAHRÁVA PLUCHEOVA
BALADA PRE BANDITU MORENA
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA SUCHÁNKOVÁ (dejepis)
CHARLEYHO TETA DONNA LUCIA D´ALVADOREZ
HĽADÁ SA MIKULÁŠ MOMO, ELF 2
LEKÁRSKE TAJOMSTVO MAGDA MORVAJOVÁ