predstavenie sa hrá v Štúdiu DJGT (voľné sedenie (nečíslované sedadlá) – vyberte si počet vstupeniek)

Niccolo Machiavelli: MANDRAGORA

Nový pohľad na uznávanú renesančnú komédiu o oklamanom paroháčovi

Známa renesančná komédia Mandragora má svoje pevné miesto v európskej kultúre. Nicollo Machiavelli vložil do humorného príbehu o oklamanom paroháčovi nielen šteklivé situácie, ale aj filozofické zamyslenia a kritiku pretvárky.

Dej hry je situovaný do Florencie, kolísky renesančného umenia a autorovho rodiska. V čase, keď v meste vrcholí karnevalový ošiaľ, násobia sa ľudské vášne i charakterové slabosti, kladie sa maska na masku. Scestovaný Callimaco zatúži po pôvaboch krásnej Lucrezie, manželky nasprostastého doktora Niciu. Pri hľadaní spôsobov ako preniknúť do jej blízkosti sa spolu s prešibaným spoločníkom Liguriom riadia heslom „účel svätí prostriedky“. Do svojej maškarády obratne zapoja i frátra Timotea, ktorému cvengot peňazí nie je cudzí. Dobrou radou vie nečakane prispieť aj lakonický sluha Siro.

Režisér Peter Palik podporil dynamiku a nadsádzku hry tým, že účinkujúci herci v nej vystupujú ako členovia všestrannej pouličnej kapely Mandragora. Palik je tiež autorom úpravy hry a scény. Výrazné kostýmy hercov navrhla Eva Farkašová. Dramaturgiu zastrešila Uršuľa Turčanová a naživo hrané piesne na Machiavelliho prebásnené verše zhudobnili Martin Geišberg a Daniel Špiner. V inscenácii účinkujú Juraj Smutný, Ondřej Daniš, Daniel Výrostek, Lucia Letková, Richard Sanitra a Tomáš Ivanka ako hosť.

Inscenácia Mandragora vstupuje s razantnou energiou do komorného priestoru divadelného Štúdia. Použité scénické riešenie kladie na prvé miesto silu interpretácie protagonistov, tak ako za čias renesancie, čo umožňuje odohrať inscenáciu aj v atypických priestoroch. Filozof, historik a politik Nicollo Machiavelli (1469-1527) je dodnes skloňovaný najmä vďaka knihe Vladár o mechanizmoch fungovania moci. Jeho uznávaná komédia Mandragora patrí v rámci európskej kultúry do žánru commedia erudita, učená komédia. Príležitosť pozrieť sa ňu novou optikou majú diváci i starší študenti stredných a vysokých škôl v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene.

Uvedenie inscenácie Niccola Machiavelliho Mandragora je súčasťou dramaturgického konceptu 70. sezóny DJGT. Počas jubilejnej sezóny uvádza DJGT premiéry textov hier, ktoré už boli v histórii divadla inscenované a prepája tak minulosť so súčasnosťou. Komédia Mandragora mala pôvodnú premiéru v roku 1960 v réžii Igora Lemboviča

plagat mandragora
PREMIÉRA: 29.3.2019 v Štúdiu DJGT
Dĺžka predstavenia: 75 min bez prestávky
Odporúčame od 16 rokov

OSOBY A OBSADENIE

Callimaco Juraj Smutný
Ligurio Ondřej Daniš
Nicia Daniel Výrostek
Lucrezia Lucia Letková
Timoteo Richard Sanitra
Siro Tomáš Ivanka a.h./ Ondrej Ferko

INSCENAČNÝ TÍM

Preklad  Blahoslav Hečko
Réžia, scéna, úprava Peter Palik
Dramaturgia Uršuľa Turčanová
Hudba Martin Geišberg a Daniel Špiner
Kostýmy Eva Farkašová
Korepetície Tomáš Ivanka

MÉDIA
Javiskové debatenie – Mandragora (TV Hronka, 21.03.2019)

Inscenáciu finančne podporilo Občianske združenie KLUB PRIATEĽOV DJGT