Richard Sanitra

Richard Sanitra

člen súboru od roku 2007

Richard Sanitra je absolventom Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici, kde úspešne ukončil aj doktorandské štúdium. Od septembra 2007 je členom umeleckého súboru DJGT. Venuje sa tiež dabingu, rozhlasu, moderovaniu, pedagogike, už niekoľko rokov je spolutvorcom galavečera Motýľ a aktívnym inšpirátorom ďalších podujatí divadla. Svoje režijné danosti využil po prvýkrát v roku 2009 v rozprávke Hľadá sa Mikuláš! V roku 2013 režíroval v DJGT autorskú hru Svet (podľa) Urbana, zapojil sa tiež do medzinárodnej spolupráce DJGT so Slovenským vojvodinským divadlom Báčsky Petrovec, Srbsko a režijne pripravil komornú drámu Helverova noc. V roku 2014 zrežíroval autorskú hru o dejinách divadla DIVADLO V KOCKE.

Aktuálne stvárňuje na zvolenských doskách širokú škálu charakterov. V komédiách presne dávkuje humor a má zmysel pre temporytmus. Diváci ho môžu vidieť vo veselohre Charleyho teta ako falošnú DONNU LUCIU alias BABBSA, v hre Lekárske tajomstvo ako extravagantného doktora MIKIHO MOZOĽU či v Shakespearovej hre Skrotenie zlej ženy ako namysleného LUCENTIA. S precíznosťou vytvára aj dramatické postavy: v inscenácii Denník Anny Frankovej zosobňuje navonok suverénneho, no vo vnútri slabošského otca HERRMANNA VAN DAANA. S ľahkosťou a gustom stvárňuje záškoláka z dobrej rodiny ADYHO ČADILA v hre Škola základ života. V čiernej komédii Drexlerovci so stoickým pokojom interpretuje záhadného VILIHO. Je tiež organickou súčasťou muzikálu Balada pre banditu.

Postava TOMA v inscenácii Dokonalá svadba mu v roku 2009 priniesla Prémiu Literárneho fondu. Za réžiu inscenácie SVET (PODĽA) URBANA získal v roku 2013 Cenu Literárneho fondu. V roku 2015 získal CENU LITERÁRNEHO FONDU za výnimočné stvárnenie postavy Emila/Eduarda v hre CELEBRITY s.r.o. Richard Sanitra získal tiež v roku 2015 divácku Cenu MOTÝĽ pre Najpopulárnejšieho herca DJGT, ktorú obhájil po druhý krát v roku 2016.


Inscenácie
Postavy
MANDRAGORA TIMOTEO
ČERTICE BEPPO
PASCA NA MYŠI DETEKTÍV TROTTER
BALADA PRE BANDITU ANDREJ
DREXLEROVCI VILI
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA ADY ČADIL (záškolák a repetent)
DENNÍK ANNY FRANKOVEJ HERMAN VAN DAAN
CHARLEYHO TETA LORD FANCOURT BABBERLEY (BABBS)
SVET (PODĽA) URBANA RIŠO
NA KONCI JESENSKÝ, DRAŠKOVIČ, BAGAR
POLEPETKO OTEC, STRÁŽ 1,KOMORNÍK,KUCHÁR
LEKÁRSKE TAJOMSTVO DR. MIKI MOZOĽA