Alfred de Musset: S LÁSKOU SA NEZAHRÁVA
Romantický príbeh zo secesného Francúzska o úskaliach ľúbostných hier

Hra francúzskeho dramatika a básnika Alfreda de Musseta zachytáva rôzne podoby vrtošivej lásky. Príbeh sa odohráva v secesnom Francúzsku na zámku bohatého baróna, ministra financií, ktorý sa rozhodne uplatniť matematické vzorce aj v živote svojho syna a netere. Usúdi, že Perdican a Kamila, ktorí ako deti spolu vyrastali, sú stvorení jeden pre druhého. Keď si hneď nepadnú do náručia, nastane veľký rozruch a komicky vážne starosti celého osadenstva zámku. Barón sa ťažko zmieruje s tým, že nie všetko sa dá vypočítať. A láska navyše tiež ešte nepovedala posledné slovo.

Hra S láskou sa nezahráva (On ne badine pas avec l’amour, 1834) má bohatú štruktúru a viacero vrstiev; krásne dialógy s múdrosťou a šarmantným vtipom, sviežu situačnú komiku, ale i drsný výsmešný humor postáv, ktoré majú odstup od citovej zainteresovanosti. V spodných vrstvách hry prebleskuje vážne posolstvo o odvrátenej strane lásky. I k tomu sa viaže názov S láskou sa nezahráva.

V réžii známeho Martina Kákoša sa predstavia herci viacerých generácií, od najmladších členov po doyenov súboru. Dobové kostýmy s citom pre detail navrhla výtvarníčka Ľudmila Várossová a originálnu scénu podčiarkujúcu významový kontext hry Pavol Andraško. Premiéra otvorí 46. ročník Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské.

Uvedením inscenácie Alfreda de Musseta S láskou sa nezahráva vrcholí dramaturgický koncept 70. sezóny DJGT. Počas jubilejnej sezóny uvádzalo DJGT premiéry textov hier, ktoré už boli v histórii divadla inscenované a prepájalo tak minulosť so súčasnosťou. Inscenácia mala pôvodnú premiéru pod názvom S láskou sa neradno zahrávať v roku 1969 v réžii Petra Jezného. Na dosky zvolenského divadla sa tento titul vracia v novom režijnom koncepte Martina Kákoša po päťdesiatich rokoch, pričom premiéra slávnostne otvorí 46. ročník Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské.


PLAGAT S LASKOU SA NEZAHRAVA
PREMIÉRA: 7.6.2019
Dĺžka predstavenia: 100 min bez prestávky
Odporúčame od 15 rokov

Foto: René Miko

OSOBY A OBSADENIE

Perdican Marek Rozkoš
Kamila Katarína Rozkošová
Barón Michal Ďuriš
Rozetta Veronika Slamková
Plucheová Svetlana Sarvašová
Blázius Vladimír Rohoň / Igor Adamec a.h.
Bridaine Štefan Šafárik
Žena Jana Pilzová
Muž Ján Selecký a.h.
Sluha Ján Marcinek
Druhý sluha Rastislav Kohút, člen UTP

INSCENAČNÝ TÍM

Preklad  Žofia Lehocká
Réžia Martin Kákoš
Dramaturgia Ján Chalupka
Scéna Pavol Andraško
Kostýmy Ľudmila Várossová

Inscenáciu finančne podporilo Občianske združenie KLUB PRIATEĽOV DJGT