Alfred de Musset: S LÁSKOU SA NEZAHRÁVA
Romantický príbeh zo secesného Francúzska o úskaliach ľúbostných hier

Hra francúzskeho dramatika a básnika Alfreda de Musseta zachytáva rôzne podoby vrtošivej lásky. Príbeh sa odohráva v secesnom Francúzsku na zámku bohatého baróna, ministra financií, ktorý sa rozhodne uplatniť matematické vzorce aj v živote svojho syna a netere. Usúdi, že Perdican a Kamila, ktorí ako deti spolu vyrastali, sú stvorení jeden pre druhého. Keď si hneď nepadnú do náručia, nastane veľký rozruch a komicky vážne starosti celého osadenstva zámku. Barón sa ťažko zmieruje s tým, že nie všetko sa dá vypočítať. A láska navyše tiež ešte nepovedala posledné slovo.

Hra S láskou sa nezahráva (On ne badine pas avec l’amour, 1834) má bohatú štruktúru a viacero vrstiev; krásne dialógy s múdrosťou a šarmantným vtipom, sviežu situačnú komiku, ale i drsný výsmešný humor postáv, ktoré majú odstup od citovej zainteresovanosti. V spodných vrstvách hry prebleskuje vážne posolstvo o odvrátenej strane lásky. I k tomu sa viaže názov S láskou sa nezahráva.

V réžii známeho Martina Kákoša sa predstavia herci viacerých generácií, od najmladších členov po doyenov súboru. Dobové kostýmy s citom pre detail navrhla výtvarníčka Ľudmila Várossová a originálnu scénu podčiarkujúcu významový kontext hry Pavol Andraško. Premiéra otvorí 46. ročník Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské.

Uvedením inscenácie Alfreda de Musseta S láskou sa nezahráva vrcholí dramaturgický koncept 70. sezóny DJGT. Počas jubilejnej sezóny uvádzalo DJGT premiéry textov hier, ktoré už boli v histórii divadla inscenované a prepájalo tak minulosť so súčasnosťou. Inscenácia mala pôvodnú premiéru pod názvom S láskou sa neradno zahrávať v roku 1969 v réžii Petra Jezného. Na dosky zvolenského divadla sa tento titul vracia v novom režijnom koncepte Martina Kákoša po päťdesiatich rokoch, pričom premiéra slávnostne otvorí 46. ročník Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské.


PREMIÉRA: 7.6.2019
Dĺžka predstavenia: 100 min bez prestávky
Odporúčame od 15 rokov

Foto: René Miko